POZOR-PODVOD-SMS-SMARTFON-HOVOR
Jednohubky, Technológie

Vieš, cez akú funkciu v telefóne hackeri kradnú prihlasovacie údaje k bankovým aplikáciám najčastejšie? Toto si skontroluj

Online bezpečnosť je dnes jednou z top tém, keďže vykonávame množstvo úkonov cez počítač či telefón. Cez internet pristupujeme k sociálnym sieťam, e-mailovým schránkam, bankovníctvu a mnohým ďalším aplikáciám a službám. To je dôvod, prečo by si nemal podceňovať online bezpečnosť.

Nedávno sme sa venovali téme, ako dlho trvá prelomiť heslo. V prípade hesla, ktoré sa skladá z 8 až 13 číslic, je to okamžité. Podobne je to aj v situácii, keď heslo obsahuje iba čísla alebo písmená rovnakej veľkosti.

Vo všeobecnosti by silné heslo malo mať najmenej 12 znakov a malo by obsahovať malé a veľké písmená, čísla a špeciálne znaky. Takéto heslo je takmer nemožné prelomiť.

Pomerne často sa môžeme dočítať o tom, ako sa hackeri dostali niekomu do telefónu, vybielili mu bankový účet alebo mu ukradli prihlasovacie údaje do nejakej služby. Rozmýšľal si niekedy nad tým, ako to robia? Poďme sa na túto tému pozrieť bližšie.

prelomene hesla_2
Zdroj: Vedelisteze.sk

Ako ti hackeri vedia ukradnúť z mobilu prihlasovacie údaje

Možno si už počul o povoleniach, ktoré aplikáciám udeľujeme. Povolenia sú privilégiá, ktoré umožňujú aplikáciám vykonávať zmeny v telefóne, napríklad pristupovať k obsahu správ, posielať upozornenia, ukladať súbory do úložiska telefónu a podobne. Vo väčšine prípadov aplikácie tieto privilégiá využívajú na to, aby mohli fungovať podľa svojho účelu. Niektoré aplikácie však môžu tieto oprávnenia zneužívať, napríklad na zaznamenávanie stlačení klávesov, nahrávanie obrazovky a podobne.

Väčšinou sa k týmto povoleniam dostaneš cez vstavaného správcu aplikácií v nastaveniach telefónu. V tejto sekcii nájdeš povolenia, ako napríklad prístup k SMS správam, úložisku, kontaktom, mikrofónu, polohe a ďalším funkciám. V závislosti od výrobcu telefónu sa k týmto nastaveniam dostaneš cez sekciu Aplikácie alebo Zabezpečenie a ochrana súkromia.

Málokto však vie, že správca povolení vyššie nie je jediný, ktorého v mobile nájdeš. Existuje aj karta so Špeciálnymi povoleniami, kde sa nachádza oprávnenie, ktoré hackeri najčastejšie zneužívajú na získanie tvojich prihlasovacích údajov, napríklad do internetového bankovníctva. Táto karta býva skrytá na dvoch miestach. Napríklad ju môžeš nájsť cez tri bodky v pravom hornom rohu v správcovi aplikácií.

Ak máš telefón Samsung, vyhľadaj v Nastaveniach možnosť Aplikácie, klikni na ňu, potom na tri zvislé bodky v pravom hornom rohu a vyber možnosť Špeciálny prístup. V ponuke potom nájdeš aj možnosť Zobrazovať navrchu.

Alternatívne môžeš na dohľadanie tohto povolenia použiť našepkávač vyhľadávanie v nastaveniach telefónu.

nasepakavac specialne povolenia
Zdroj: Vedelisteze.sk

Možno sa teraz pýtaš, čo toto povolenie robí. Ako už z jeho názvu vyplýva, hackeri ho často zneužívajú na prekrytie originálnej aplikácie falošnou, zväčša v momente, keď sa prihlasuješ do internetového bankovníctva.

Akonáhle vyplníš prihlasovacie údaje a zadáš možnosť Prihlásiť sa, odošleš svoje údaje útočníkom, ktorí ich môžu následne zneužiť.

Preto by si si mal dať pozor na to, ktoré aplikácie majú toto oprávnenie, pretože predstavujú vážnu bezpečnostnú hrozbu.

Dovoľ nám v súvislosti s touto témou, dať ti do pozornosti článok, v ktorom sme sa venovali téme, ako rozpoznáš, že máš v mobile vírus.

Prihlás sa k odberu noviniek z Vedelisteze.sk cez Google správy

Mohlo by sa Vám tiež páčiť

facebook logo
Daj nám Like na Facebooku a získaj prístup k tým najzaujímavejším novinkám medzi prvými.