labka mačky
Zaujímavosti, Zvieratá

Vieš, prečo majú mačky „fazuľky“ na labkách? Odpoveď ťa prekvapí!

Malinké nosy, chlpaté telo, dlhý chvost či láskavé správanie. Existuje mnoho vecí, ktoré milovníci mačiek obľubujú na svojich štvornohých priateľoch. Avšak je jedna vec, nad ktorou sa budú rozplývať aj tí, ktorí týchto spoločníkov nemajú až tak v láske. Hovoríme o mäkkých, okrúhlych vankúšikoch na mačacích labkách, ktoré niektorí volajú aj fazuľky. Tieto fazuľky sú viac než len roztomilý doplnok a slúžia na mnohé účely.

Načo slúžia fazuľky na mačacích labkách?

Ak chceme zistiť, načo tieto roztomilé fazuľky vlastne slúžia, musíme sa vrátiť niekoľko miliónov rokov späť v evolúcii ich vývinu. Túto problematiku objasňuje Jonathan Losos, evolučný biológ z Washingtonskej univerzity v St. Louis a autor knihy The Cat’s Meow: How Cats Evolved from the Savanna to Your Sofa (Viking, 2023) pre portál Live Science.

Losos tvrdí, že tieto vankúšiky sa na labkách vyvinuli pred 50 miliónmi rokov u všetkých šeliem, vrátane medveďov, psov, vlkov, tigrov či levov. Vankúšiky na labkách mačiek majú viacero funkcií.

Jednou z najdôležitejších funkcií je pomoc pri behaní, skákaní a, samozrejme, pri mäkkom pristátí. Tieto vankúšiky fungujú ako tlmiče nárazu. Určite si už videl alebo aspoň počul, že mačka dokáže skočiť z niekoľkometrovej výšky a nič sa jej nestane. Jedným z dôvodov, prečo je to tak, sú práve vankúšiky na labkách, ktoré tlmia jej náraz.

oranzova macka_2
Zdroj: Vedelisteze.sk

Tlmenie nárazu

Vnútorná časť vankúšikov na labkách pozostáva z tukového tkaniva viazaného na kolagén. Kolagén, ktorý sa mimochodom nachádza aj v telách iných živočíchov, napríklad v ľudskom, zabezpečuje pružnosť a ohybnosť. Fazulkám dodáva elasticitu, aby odolali skákaniu, a zároveň pomáha absorbovať nárazové vlny pri dopade.

Tieto vankúšiky sa pri stlačení stávajú tuhšie, čo pomáha tlmiť náraz pri dopade.

„Vedci tiež zistili, že na bunkovej úrovni sú vankúšiky labiek vyplnené tukovými vreckami v tvare elipsy, ktoré absorbujú energiu a zabraňujú nestabilite pri pristátí mačky.“

Obratnosť

Okrem toho, že vankúšiky tlmia dopad, pomáhajú aj s obratnosťou. Ak by ich mačky, psy a ďalšie zvieratá nemali, bolo by pre ne veľmi ľahké pošmyknúť sa na ich chlpatých nohách.

Jednou z najdôležitejších je pomoc pri behaní, skákaní a samozrejme pri mäkkom pristátí. Tieto vankúšiky fungujú ako akýsi tlmič nárazu. Určite si už videl, alebo aspoň počul o tom, že mačka dokáže skočiť z niekoľko metrovej výšky a nič sa jej nestane. Jedným z dôvodov prečo tomu tak je sú práve vankúšiky na labkách, ktoré tlmia jej naraz.

Tlmenie nárazu

Vnútorná časť vankúšiky na labkách pozostáva z tukového tkaniva viazaného na kolagén. Kolagén, ktorý sa mimochodom nachádza aj v iných telách živočíchov napríklad v ľudskom a zabezpečuje pružnosť a ohybnosť, dodáva fazuľkám pružnosť, aby dokázali odolať skákaniu, a taktiež pomáha absorbovať nárazové vlny pri dopade.

Tieto vankúšiky sa pri stlačení stávajú tuhšie, čo pomáha tlmiť naraz pri dopade.

„Vedci tiež zistili, že na bunkovej úrovni sú vankúšiky labiek vyplnené tukovými vreckami v tvare elipsy, ktoré absorbujú energiu a zabraňujú nestabilite, keď mačka pristáva.“

zakerna macka_2
Zdroj: Vedelisteze.sk

Potné žľazy

Možno ťa to prekvapí, ale mačacie vankúšiky na labkách obsahujú aj potné žľazy, ako jedno z mála miest na mačacom tele. Môžeš si to všimnúť, keď je tvoja mačka vystresovaná. V takom prípade môže za sebou zanechávať mokré odtlačky labiek. Tento pot z labiek pomáha aj pri regulácii telesnej teploty.

Taktiež pomocou špičiek prstov mačky zisťujú teplotné rozdiely a spoznávajú rôzne textúry povrchov. Tieto faktory ukazujú, že mačacie vankúšiky na labkách sú naozaj dôležité, a akákoľvek zmena na týchto fazuľkách by mala byť radšej prekonzultovaná s veterinárom, aby si zabezpečil kvalitný život svojmu miláčikovi.

Prihlás sa k odberu noviniek z Vedelisteze.sk cez Google správy

Mohlo by sa Vám tiež páčiť

facebook logo
Daj nám Like na Facebooku a získaj prístup k tým najzaujímavejším novinkám medzi prvými.