Je len a len na nás, akú potravu si vkladáme do úst či tú, ktorá nás udržuje v kondícii alebo tú, ktoré nás postupne zabíja.
Ak jeme chlieb, tak by nemal obsahovať lepok. Lepok patrí k jednej z najviac nebezpečných vecí, ktoré môžeme v našej potrave prijímať, a ktorý má vplyv na veľa chorôb.
„Naši predkovia jedli chlieb a zapíjali ho mliekom. Lenže to mlieko nebolo pasterizované. Navyše lepok vtedy bol tak 10%, dnes tvoria asi 80% bielkoviny. Bielkovina je v zrne umelo hnaná, a to nehovorím o genetickej úprave.
U každého z nás sa lepok mení v žalúdku na gluteomorfin, ktorý je opiát, napáda náš mozog, zhoršuje našu pamäť, kognitívne schopnosti a poškodzuje naše myslenie. A to isté robí kazeín z mlieka, ktorý sa v žalúdku mení na kaseomorfin. Ale skôr to nerobil, pretože sa používalo nepasterizované mlieko.
Nepasterizované mlieko má dostatok enzýmov, ktoré zmenia kazeín tak, že pôsobí na priestupnosť našich čriev liečivým spôsobom. Lepok čreva otvára a tým sa nevhodné baktérie a nedokonale strávená strava dostávajú do organizmu a vnikajú autoimunitné choroby. Nepasterizované mlieko vie uzavrieť črevá tak, aby neboli priepustné. Preto u našich predkov nedochádzalo k týmto katastrofám.“ dodal zakladateľ Univerzity novej doby Milan Calábek.