modre oci
files.brightside.me
Nezaradené

5 vecí, s ktorými sa bežne stretávame a netušili sme o nich, že…

Bežne sa s nimi stretávame, resp. (v prípade britských mincí) vieme o ich existencii, ale našu pozornosť nijak extra nepútajú. Častokrát práve bežné veci skrývajú geniálne nápady alebo sofistikované riešenia.

Tu je pätica zaujímavostí, ktoré by ste za týmito predmetmi pravdepodobne nehľadali.

1

Kto zabil kráľa ?

 

Foto: © wikimedia

V klasickom balíčku žolíkových kariet je srdcový kráľ jediný bez fúz a jediný drží meč za hlavou. Prečo je to tak, vysvetľuje hneď niekoľko teórií.

Pôvodne držal srdcový kráľ nástroj pripomínajúci sekeru, tá však postupom času zmizla a nahradil ju meč. Existuje hypotéza, ktorá tvrdí, že ide o psychicky labilného francúzskeho kráľa Karola VII. Ten vraj od strachu pred tým, že ho otrávia, spáchal samovraždu prerazením hlavy mečom. Podľa iných, srdcový kráľ reprezentuje Aiasa, syna kráľa Telamóna, jedného z najstatočnejších achájskych bojovníkov v trójskej vojne a srdcová kráľovná predstavuje Helenu Trojskú, najkrajšiu ženu na svete. Aias bol jeden z jej nápadníkov a keď ho odmietla, rozhodol sa spáchať samovraždu vlastným mečom.

Foto: © depositphotos

2

Kráľovský štít britov

 

Foto: © wikimedia

Britské mince s hodnotou 1, 2, 5, 10 a 50 pencí znázorňujú úseky kráľovského erbu. Ak sú umiestnené spoločne, dá sa z nich zložiť celý štít. „Jednolibrovka“ má na zadnej strane celý erb. Dômyselné, že?

3

Symbol otvorenej nádoby na kozmetických výrobkoch

 

Foto: © wikimedia

Malá ikonka na kozmetickom výrobku pripomínajúca otvorenú nádobu informuje zákazníka o dobe dokedy má byť výrobok spotrebovaný. Písmenko M znamená „mesiac“ a číslo pred nim, koľko mesiacov od otvorenia výrobku je výrobok vhodný na použitie. Ak použijeme obrázok ako príklad, v tomto prípade spotrebiteľ musí výrobok spotrebovať do 12 mesiacov od otvorenia.

4

Prázdne strany v knihe

 

Foto: © pixabay

Našli ste už niekedy prázdne strany v knihe? A prečo tam vlastne sú?

Je tomu tak preto, že sa preferuje tlačiť text kníh na väčšie formáty papiera. Veľakrát však vydavatelia doplnia na tieto strany slovo „Poznámky“, aby sa predišlo domnienkam zo strany čitateľov, že ide o tlačovú chybu.

5

Trojfarebná zubná pasta

 

Foto: © wikipedia

Zaujímalo Vás, čo znamenajú tri farby v zubnej paste?

Biela – je najdôležitejšou zložkou. Obsahuje fluorid a iné látky, ktoré slúžia na bielenie zubov a odstránenie povlaku.
Modrá – resp. zelený aqua gél, zabraňuje mikrobiálnej kontaminácii a napomáha k sviežemu dychu.
Červená – tento gél bol pridaný neskôr. Obsahuje kľúčové prvky pre zdravé ďasná.

Pravdou však zostáva, že nie je potrebné odlišovať tieto zložky farbami. Ide len o marketingový ťah.

Bonus – čo znázorňuje koruna Sochy slobody ?

Foto: © bradleypjohnson

Podľa National Park Service a Statue of Liberty Club, 7 hrotov na korune znázorňuje sedem morí (oceánov) a sedem kontinentov. Ako počítame, tak počítame, nevychádza nám to. Barry Moreno, autor knihy The Statue of Liberty Encyclopedia tvrdí, že to nie je pravda, a že hroty na korune znázorňujú slnečné lúče. Čo však faktom ostáva i naďalej je hmotnosť hrotov, ktorá je u všetkých rovnaká, presne 150 libier (68,04 kg).

zdroj: youtube.com/BeAmazed

Novší príspevok Predchádzajúci príspevok

Mohlo by sa Vám tiež páčiť