Nezaradené

A je to tu! Pozrite sa ako vzlieta prvé „auto-lietadlo“ s vertikálnym šťartom a elektromotorom

Kto z nás netúžil napodobniť Fantomasa, keď sme ako deti prvý raz videli jeho útek z letiska autom? Nedostihnuteľný zločinec však nebol jediný, lietajúce autá sú jednoducho pre našu predstavivosť atraktívne. Už dlho sa však túto predstavu pokúšajú do reality priniesť svetové značky ako Google, Airbus, alebo Uber. Čo však uniká velikánom, môže sa podariť menším. Snahu uspieť v tejto oblasti najďalej dotiahli Lilium Aviation so základňou v Mníchove a slovenský AeroMobil. Včera prví menovaní ohlásili prvý dokončený testovací let ich elektromobilu s vertikálnym vzletom.

Foto: lilium.com

Táto nová technológia so sebou prináša prísľub doletu až 300 kilometrov a hodinového letu z Londýna do Paríža. Tieto „vozidlá“ patria do skupiny Vertical Take-Off and Landing (VTOL) aircraft, čo môžeme preložiť ako prostriedky s vertikálnym vzletom a pristávaním. V praxi to znamená, že nepotrebuje vzletovú dráhu, dokáže sa vzniesť kolmo od zeme ako helikoptéra. Pozrite si záznam z testu:

Práve toto je dôvod, prečo majú perspektívu v budúcnosti a len tak ľahko nezapadnú prachom. Testované vozidlo malo síce 2 sedadlá, ale najbližšie plány sa týkajú rozšírenia kapacity až pre 5 ľudí. Auto má ľahkú konštrukciu, vo svojich krídlach má zabudovaných 36 elekromotorov, ktoré sú zasadené na 12tich pohyblivých klapkách.

Foto: lilium.com

Tajomstvo úspechu je však ukryté v úspornosti tejto technológie. V porovnaní s prostriedkami typu drony, je Lilium jet úspornejší na energii až o 90%. Firma tvrdí, že počas letu je spotreba energie na jeden kilometer porovnateľná so spotrebou elektromobilov značky Tesla.

?

Kedy si aj my môžeme zaobstarať jedno z týchto áut?

 

Lilium Aviation sa vyjadrila, že zatiaľ plánujú tieto prístroje v budúcnosti zaviesť len ako taxi službu. Nevylučujú však, že v budúcnosti sa bude dať kúpiť aj do osobného vlastníctva.

Foto: lilium.com

Ich plánom však je pretvoriť taxi služby na takto ekologické do roku 2025.

!

Slovenská varianta

 

Zaujímavé je, že včera bol spustený aj projekt so slovenským pôvodom, ktorý má za cieľ stvoriť ďalšie VTOL vozidlo. Dátum vydania je stanovený zatiaľ do roku 2020, a cena za jeden kus sa bude pohybovať podľa projektov niekde na milióne dolárov, avšak toto auto bude schopné jazdiť aj po cestách. To z neho robí doslovne lietajúce auto, a už teraz sa tešíme, čím nás prekvapí. Na ceste auto bude poháňať hybridný elektromotor. Držíme prsty vynálezcom v zostrojovaní projektu a prezentovaní našej krajiny v dobrom svetle.

zdroj: interestingengineering.com

Novší príspevok Predchádzajúci príspevok

Mohlo by sa Vám tiež páčiť