modre oci
Nezaradené

Afričania v súčasnosti odvrátili krízu, ktorá mohla stáť milióny ľudských životov na poslednú chvíľu

Ľudstvo trpí drogovou závislosťou na niekoľkých rôznych substanciách, bez ktorých by naša civilizácia nemohla fungovať. Najtypickejšou závislosťou je ropa, menej známa je tá héliová…

Hélium je jeden z najrozšírenejších prvkov vo vesmíre. Nájdete ho prakticky všade – ironické je, že nie na Zemi. Teda aspoň nie vo forme, ktorú by sme mohli využívať. A keď dôjde, a stane sa to skôr, než myslíte, bude to poriadny prúser. Doteraz hrozilo, že to nastane do 20 rokov!

helium-gas-baloonimg: epoxyoil.com

Hélium asi poznáte predovšetkým práve z nafukovacích balónikov a potom zo smiešnych experimentov, kedy sa vďaka nemu hovorí komicky vysokým hlasom. Ale hélium sa využíva aj pri mnohých činnostiach, ktoré nie sú tak vtipné – zato zachraňujú ľudské životy. Napríklad v medicíne, v mnohých presných lekárskych prístrojoch a tiež vo výskumných ústavoch a laboratóriách celého sveta. Závisí na ňom oveľa viac výskumu, než by ste verili. A héliumdochádza …

Ako sa to mohlo stať?

Ceny hélia boli desiatky rokov extrémne nízke, takže nikoho nenapadlo s ním šetriť. Väčšina svetových zásob totiž pochádza z jediného zdroja: ako vedľajší produkt pri ťažbe zemného plynu v Skalistých horách. A americká vláda, ktorá ho „schraňovala“ kvôli zásobám pre vzducholode, vlani nariadila, aby sa tamojšia obrovská zásoba povinne rozpredala do roku 2015. To znamená, že ceny hélia prudko stúpajú – oproti vlaňajšku už na dvojnásobok.

Najväčší problém spočíva v tom, že práve s héliom pracujú fúzne reaktory, od ktorých si vedci sľubujú v budúcnosti lacnú energiu.

Pokiaľ tento nádejný sen skončí len preto, že sme si hélium vymrhali v balónikoch, potom by išlo o jednu z najtragickejších irónii v dejinách ľudstva

Kde vziať hélium

Hélium je na Zemi prítomné len veľmi zriedkavo. V zemskej atmosfére sa vyskytuje len vo vyšších vrstvách a vďaka svojej mimoriadne nízkej hmotnosti postupne z atmosféry vyprcháva do medziplanetárneho priestoru. V atmosfére Zeme (do výšky 200 km) tvorí 0,000524 objemových percent (tj. 5,24 ppm).

Prvýkrát bolo hélium izolované z minerálu smolinca. V menšom množstve, až 9% sa nachádza v zemnom plyne, z ktorého sa tiež získava vymrazovaním. Hélium aj zriedkavo vyviera trhlinami v krajine, najznámejšie oblasti týchto výverov ležia v Skalistých horách v USA a v Kanade. Predpokladá sa, že všetko toto hélium je produktom jadrového rozpadu prvkov v zemskej kôre (alfa častice sú jadrami atómov hélia).

Vo vesmírnom meradle je hélium druhým najviac zastúpeným prvkom. Vyskytuje sa predovšetkým vo všetkých svietiacich hviezdach, kde je jedným z medzistupňov termonukleárnej syntézy, ktorá je podľa súčasných teórií základným energetickým zdrojom vo vesmíre. Tvorí približne 25% hmoty okolitého pozorovateľného vesmíru. Hélium sa vyskytuje v atmosfére plynných obrov, kde sa jeho objemová koncentrácia pohybuje medzi 3 a 19%, a po vodíku je to najrozšírenejší prvok v atmosfére. Z kamenných planét sa vyskytuje najmä na Merkúri a takisto na Mesiaci.

Zázrak v pravú chvíľu!

Ako na zavolanie teda prišiel objav obrovského množstva hélia v Afrike, ktorý bol oznámený na konci júna. Ide o 54 miliárd ton hélia, čo by vystačilo celej planéte na 10 rokov. Dôležité je to ale predovšetkým preto, že geológovia, ktorí sa na objave podieľali, očakávajú, že v blízkosti náleziska nájdu už čoskoro ďalšie zásoby tohto prvku.

Krajinou, ktorá bude z nálezu profitovať, je Tanzánia – hélium sa nachádza pod Veľkou priekopovou prepadlinou.

.src

Novší príspevok Predchádzajúci príspevok

Mohlo by sa Vám tiež páčiť