Etiópia nie je práve farmárskym rajom. Hoci ani v zimných mesiacoch počas noci neklesnú teploty pod nulu, rozsiahle oblasti krajiny majú neustále problémy s vodou.
Západ Etiópie trápia priemerné ročné zrážky až 200 centimetrov, sever naopak čelí suchu v podobe iba 10 centimetrov. Nápad na lacný mobilný skleník zadržiavajúci vlhkosť z dielne etiópskej University of Gondar by tak mohol pomôcť farmárom.
Skleník pyramídového tvaru funguje rovnako ako pri všetkých podobných konštrukciách – ako sa počas dňa zvyšujú teploty, zadržiava vodné pary vypúšťané rastlinami a pôdou pri strope na svojej konštrukcii a umožňuje tak jej využitie pri novej závlahe.
S príchodom noci sa však jeho funkcia mení. Vrchol skleníkovej pyramídy sa totiž rozloží a odkryje zásobník zbierajúci atmosferickú vlhkosť kondenzujúcu vo večerných a nočných hodinách. Táto voda potom môže byť znovu využitá na závlahu, ale tiež ako pitná voda.
V konečnom dôsledku by masovo produkovaný gondarský hybridný skleník mohol priniesť väčšiu stabilitu a rast do vyprahnutých častí krajín.
.src