Nezaradené

Aj stromy v noci spia?

Skoro všetky organizmy sú riadené cyklom dňa a noci. Ľudia, mnoho zvierat…a čo stromy?

Aj oni sú riadené cyklom slnka. Stromy majú vlastnosť, ktorá sa nazýva cirkadiánny rytmus (Biologický rytmus s periodicitou 20–28 hodín. Je jedným z biorytmov- kolísanie aktivity a bdelosti, najčastejšie s dennou, mesačnou alebo ročnou periodicitou.) Ukázalo sa, že stromy by mohli v skutočnosti tiež tráviť noci „spánkom“.

,,Naše výsledky ukazujú, že celý strom počas noci klesne. Môžeme to vidieť zmenou pozície lístia a konárov,“ vysvetlil Eetu Puttonen z fínskeho výskumného ústavu. Spolu s ďalšími odborníkmi zistili, že stromy sú počas noci až do svitania menšie asi o 10 cm. Tento jav pozorovali na stromoch v rôznych krajinách tisíce kilometrov od seba.

19.05 sleepy treesimg: ienna University of Technology, TU Vienna

Tím meral stromy pomocou laserových skenerov. Vďaka ním mohli pracovať v noci bez svetiel, aby sa ubezpečili, že nezasiahnu do denného a nočného cyklu. Zistili, že všetky stromy merané v rôznych krajinách v priebehu noci „klesli“, to im umožnilo vylúčiť vplyv počasia a miesta.

Výskumníci ešte potrebujú prísť na to, či je poklesnutie listov a konárov pasívny alebo aktívny proces. Zvesené konáre by mohol spôsobiť aj pokles vnútorného tlaku vody. Počas dňa totiž v stromoch prebieha fotosyntéza, čo zvyšuje tlak v tkanivách stromov. Výskumníkov tiež zaujíma, či odpočinok stromov riadi cyklus dňa a noci alebo práve spomínaný cirkadiánny rytmus.

.src

img: pacific-homes.com

Novší príspevok Predchádzajúci príspevok

Mohlo by sa Vám tiež páčiť