modre oci
flickr.com/rookiebirder
Nezaradené

Ryby zamrznuté v ľadovej stene. Viete aké je pozadie tejto pôsobivej fotografie?

Magicky krásna a zároveň desivá fotografia ukazuje skupinu mŕtvych rýb, ktoré na prvý pohľad vyzerajú ako zavesené vo vzduchu uprostred ľadovej steny. Vyzerá to, ako by boli zmrazené práve v polovici skoku z vody.

Fotografka a milovníčka prírody Kelly Preheim zachytila tento úchvatný záber v Južnej Dakote (Lake Andes National Wildlife Refuge) už v marci 2015. Kto je teda vinníkom? Môže za to práve nedostatok kyslíka v jazere. Hrubá vrstva ľadu so snehom na povrchu jazera blokuje slnečné svetlo a tým pádom riasy v jazere neprodukujú za pomoci fotosyntézy kyslík. Ryby sa v podstate udusia kvôli kyslíkovému deficitu.

Foto: flickr.com/photos/rookiebirder/

Mŕtve ryby tak následne plávajú na povrchu. Nie je však úplne jasné, prečo sa tieto dostali do takejto zvláštnej pozície. Autorka záberu tak ponúka svoju teóriu: „Keď značne klesne teplota, ľad tlačí ryby smerom k brehu, tam sa pokrivia do tejto polohy, no dopomáha tomu aj silný vietor.“

Rybám to už život nevráti, no aspoň malou útechou je to, že ich smrť nebola úplne márna. Na rybách si následne pochutilo niekoľko bielych orlov, čajok i vrán amerických.

Foto: flickr.com/photos/rookiebirder/

zdroj: huffingtonpost.com

Novší príspevok Predchádzajúci príspevok

Mohlo by sa Vám tiež páčiť