modre oci
thelightmedia.com
Nezaradené

Kmeň v Južnej Amerike nepozná moderné ochorenia a má cievy zdravšie než zvyšok svetovej populácie

Choroby moderného sveta nás postihujú čoraz viac. Zdá sa, že životný štýl, ktorý vedieme, jednoducho nie je zdraviu prospešný. Existuje vôbec niekto po päťdesiatke s cievami v perfektnom stave?

Odpoveď je áno. Existuje. Títo ľudia tvoria dokonca celý kmeň v Južnej Amerike.

Vedci zo zdravotného strediska Long Beach v Kalifornii uskutočnili výskum, v ktorom sa snažili ozrejmiť vplyv moderného sveta na zdravie ľudí. Ich výskumnou vzorkou sa stal kmeň Tsimané v Bolívii. Ten totiž žije úplne iným spôsobom ako zvyšok sveta.

Celý deň sú na nohách. Živia sa farmárčením či lovom a svoje potraviny si dopestujú. Štúdia výskumníkov dokázala, že tento kmeň je najmenej postihovaný srdcovo-cievnymi ochoreniami. Niektorí príslušníci kmeňa celý svoj život ani len netušia, že sa vôbec nejaký cholesterol v cievach môže ukladať.

Výskum bol uskutočnený v rokoch 2014 až 2015 pričom vedci navštívili 85 takýchto dedín. Skenovaniu podrobili najmä ľudí starších ako 40 rokov. Až 85 % z nich sa ani len nepriblížilo k riziku srdcovo-cievneho ochorenia.

„Podobné výsledky tu ešte nikdy predtým neboli,“ skonštatoval prekvapivé číslo Gregory Thomas zo strediska Long Beach. „80 ročný človek kmeňa Tsimané má srdce približne v takom stave ako Američan už tesne pred päťdesiatkou.“

Ako výborný protiklad tohto stavu môžu slúžiť práve Spojené štáty americké. Na vzorke takmer 7000 ľudí sa podarilo dokázať, že viac ako 50 % z nich nemá cievy v úplnom poriadku, čo môže následne viesť k zástave srdca.

Pýtate sa v čom spočíva ich tajomstvo?

No ono to až taká záhada či zázračná diéta nie je. Nestravujú sa nejako špeciálne, ich jedlo obsahuje menej nasýtených tukov a je bohaté na vlákninu. Všetko si dopestujú alebo ulovia a denne sa nachodia asi toľko, čo my nasedíme. Práve tento aktívny spôsob života ich srdce a cievy udržiava v dobrom stave.

zdroj: sciencealert.com

Novší príspevok Predchádzajúci príspevok

Mohlo by sa Vám tiež páčiť