ludsky zrak oko
Ľudské telo, Zaujímavosti

Ako ďaleko dovidí ľudské oko?

Mnohí z nás sa radi kochajú výhľadom potom, ako vystúpime na najvyšší vrch v okolí. Zaujímalo vás ale niekedy, kam až môžeme vidieť voľným pohľadom?

Aký je dosah ľudského zraku?

To, ako ďaleko vidíme, závisí od viacerých faktorov. Za jasného dňa môžeme vidieť na kilometre ďaleko. Ak by sme ale stáli na rovine, tak v dôsledku zakrivenia Zeme, môžeme vidieť do vzdialenosti približne 4,8 kilometrov. No, ak by bol v diaľke mrakodrap, tak by sme ho videli aj vo väčšej vzdialenosti.

Ak by sme sa pozreli na nočnú oblohu, tak môžeme vidieť hviezdy, ktoré sú vzdialené milióny kilometrov. Pričom platí, že čím je objekt väčší a viac svetlý, tak ho vidíme lepšie.

To, ako ďaleko ľudské oko vidí, závisí od toho, koľko častíc svetla vyžaruje vzdialený objekt. Na nočne oblohe najvzdialenejším objektom, ktorý vidíme, nie je Slnko, ktoré je od nás vzdialené približne 150-miliónov kilometrov, ale galaxia Andromeda, ktorá sa nachádza neuveriteľných 2,6 milióna svetelných rokov od Zeme.

„1 bilión hviezd v galaxii spoločne vyžaruje dostatok svetla na to, aby niekoľko tisíc fotónov zasiahlo každú sekundu každý štvorcový centimeter Zeme. V tmavej noci to stačí na stimulovanie našej sietnice.“, vysvetľuje portál livescience.com.

Kde je limit ľudského oka?

Ešte v roku 1941 zrakový vedec Selig Hecht a jeho kolegovia z Kolumbijskej univerzity urobili zaujímavý test, kde testovali limity nášho oka. Hovorili o „absolútnom prahu“, čo je minimálny počet fotónov, ktoré musia zasiahnuť náš zrak, aby vyvolali povedomie videnia.

Oči participantov štúdie dostali čas prispôsobiť sa úplnej tme, záblesk svetla pôsobiaci ako stimul mal (modro-zelenú) vlnovú dĺžku 510 nanometrov, na ktorú sú naše oči najcitlivejšie, a toto svetlo bolo namierené na perifériu sietnice, ktorá je najbohatšia na tyčinkové bunky detegujúce svetlo.

Výskumníci prišli na to, že aby oko vnímalo záblesk svetla, tak potrebovali participanti 54 až 148 fotónov, aby zasiahli ich očné buľvy. Prejdime ale k „premene“ tejto hodnoty na niečo viac zrozumiteľné. Ľudské oko je schopné za ideálnych podmienok zahliadnuť malý plameň sviečky na vzdialenosť 48.28032 kilometrov, no nevedeli by sme, že je to oheň. Tento plameň by sme videli ako „záblesk niečoho“.

Objekty v ľudskom meradle sú rozlíšiteľné do vzdialenosti tesne pod 3 km. Napríklad na takú vzdialenosť by sme na aute dokázali rozlíšiť dva odlišné svetlomety. Samozrejme, keď by objekt, na ktorý sa pozeráme bol výrazne väčší, tak by sme ho vedeli rozpoznať aj na väčšiu vzdialenosť.

Mimochodom, súvislosti s touto témou nám dovoľte dať vám do povedomia článok, kde sme sa venovali téme, ako vidia farboslepí ľudia. Budete prekvapení, ale vidia viac farieb, než si myslíte!

Mohlo by sa Vám tiež páčiť

facebook logo
Daj nám Like na Facebooku a získaj prístup k tým najzaujímavejším novinkám medzi prvými.