Zdroj: Vedelisteze.sk
Domácnosť, Lajfhek

Ako môžeš predísť tvorbe ľadu v mrazničke? Toto by si mal poznať, ušetrí ti to množstvo práce

Vedel si, že štatisticky v každej druhej domácnosti majú ľudia nastavenú nesprávnu teplotu v mrazničke?  V mrazničke by si mal mať teplotu -18 °C alebo menej. V prípade, ak máš teplotu vyššie, tak niektoré potraviny, ktoré bežne v nej uchovávame, strácajú na kvalite rýchlejšie, než by mali.

Nedávno sme sa pozreli na zaujímavú tému, ktorou je, ako môžeš znížiť náklady za chod mrazničky. Mnoho ľudí napríklad „mrazí“ prázdne alebo poloprázdne šuflíky. Oveľa viac efektívne je, keď do nich dáš napríklad poloprázdne nádoby s vodou. Cieľom je zabezpečiť tepelnú stabilitu mrazničky, aby nemusela mraziť prázdny priestor (studené potraviny či ľad a podobne udržuje chlad v mrazničke a to aj v situácii, keď ju otvoríš). Vďaka tejto tomuto jednoduchému triku nemusí motor mrazničky pracovať na 100 %, ale napríklad len na polovicu, čo šetrí energiu.

Prejdime ale teraz k ďalšej zaujímavej téme, ktorou je ľad, ktorý sa prirodzene tvorí na stenách mrazničky, a ako môžeš obmedziť jeho tvorbu.

lad v mraznicke_2
Zdroj: Vedelisteze.sk

Určite nám dáš za pravdu, že to nie je žiadna sranda odstraňovať laď z mrazničky. Riešením je nechať mrazničku vypnutú a nechať laď roztopiť. To môže trvať aj niekoľko hodín a nehovor viac o tom, že vznikne tým kvantum bordelu.

Odmrazovať mrazničku sa odporúča aspoň raz za niekoľko mesiacov, zväčša každé tri až šesť mesiacov. Pravdou ale je, že pri modernejších mrazničiek s funkciou „No Frost“ je táto frekvencia nižšou.

Kedy by si mal odmraziť mrazničku a prečo?

Vo všeobecnosti by si mal mrazničku odmraziť vždy, keď vrstva ľadu presiahne hrúbku 5 mm. Rovnako, keď zaznamenáš, že motor mrazničky je hlučnejší, než inokedy. Ide o sprievodný jav toho, že máš v mrazničke viac ľadu, než by si mal. Motor chladničky musí totiž pracovať intenzívnejšie, aby udržal požadovanú teplotu. Ak by si nevedel, tak hrubšia vrstva ľadu izoluje chladiace steny, čo znižuje efektivitu chladenia a zaťažuje motor.

Okrem toho, že dochádza k väčšiemu opotrebovaniu motora, tak zároveň 5 mm vrstva ľadu môže zvýšiť spotrebu elektrickej energie mrazničky približne o 10 – 15 %. Ak by vrstva bola 10 mm, tak to môže viesť k vyššej spotrebe až o 20 – 30 % alebo viac. Pri tejto hrúbke je izolačný efekt už výrazný a účinnosť chladenia dramaticky klesá.

lad v mraznicke
Zdroj: Vedelisteze.sk

Ako predídeš tvorbe ľadu na stenách mrazničky?

Prejdime ale teraz k trikom, ako môžeš predísť tvorbe ľadu a námrazy v mrazničke.

Obmedz vlhkosť pomocou vzduchotesných vrecúšok

Potraviny v mrazničke by si nemal skladovať „len tak“, ale mali by byť zabalené do vzduchotesných vrecúšok. Vlhkosť zo zabalených potravín sa tak nedostane do mrazničky. Alternatívne ich môžeš zabaliť do sklenených nádob so vzduchotesným uzáverom. V každom prípade všetky obaly s potravinami by mali byť pevne utesnené.

Využi silikagélové vrecúška alebo sódu bikarbónu

Ďalej, aby si minimalizoval vlhkosť v mrazničke, môžeš použiť aj silikagélové vrecúška alebo misku so sódou bikarbónou. Tieto absorbujú prebytočnú vlhkosť, čo znižuje riziko tvorby námrazy. Okrem iného sóda bikarbóna je schopnou pohlcovať aj neutralizovať pachy v mrazničke.

Mrazničku nenaplň na 100 %

V ideálnom prípade by si mal mrazničku mať naplnenú na 80 až 90 %, aby si nebránil voľnému pohybu vzduchu. Ak ju budeš mať naplnenú „po strop“, tak v niektorých jej častiach môže byť teplota nižšia, inde zas vyššie, čo môže viesť k tvorbe vlhkosti. Inými slovami, nadmerne naplnená mraznička môže obmedziť prúdenie vzduchu a spôsobiť kolísanie teplôt.

suflik mraznicka
Zdroj: Vedelisteze.sk

Steny mrazničky namaž olejom alebo glycerínom

V neposlednom rade po tom, ako vyčistíš mrazničku, tak by si vnútorné steny mal natrieť tenkou vrstvou oleja alebo glycerínom. Olej vytvára ochrannú vrstvu, ktorá sťažuje tvorbu nového ľadu. Tento jednoduchý trik ti pomôže udržať mrazničku dlhšie bez námrazy a znížiť potrebu častého odmrazovania. Rovnako treba povedať, že tento trik ti zjednoduší budúce čistenie mrazničky.

natretie stien mraznicky olejom
Zdroj: Vedelisteze.sk

Poznáš aj ty nejaké ďalšie triky, ako môžeš predísť alebo obmedziť tvorbu ľadu v mrazničke? Daj nám o nich vedieť nižšie v komentároch alebo na sociálnych sieťach.

Mimochodom, vieš, prečo ľudia pred odchodom na dovolenku alebo pracovnú cestu dávajú do mrazničky pohár s ľadom a mincou na vrchu?

Prihlás sa k odberu noviniek z Vedelisteze.sk cez Google správy

Mohlo by sa Vám tiež páčiť

facebook logo
Daj nám Like na Facebooku a získaj prístup k tým najzaujímavejším novinkám medzi prvými.