Nie je to krásne? Toto je ilustrovaná logaritmická koncepcia pozorovateľného vesmíru so Slnečnou sústavou v jej centre. Tá je obklopená vnútornými a vonkajšími planétami, Kuiperovým pásom, Oortovym oblakom, hviezdou Alfa Centauri, ramenom Perzea, Mliečnou cestou, galaxiou Androméda, ďalšími okolitými galaxiami, kozmickou pavučinou, vesmírnym mikrovlnným žiarením a neviditeľnou plazmou vytvorenou Veľkým treskom na samotných okrajoch.
Tvorcom obrázku, ktorý je založený na logaritmických mapách vesmíru, ktoré zostavili výskumníci na Priceton University, a tiež na obrázkoch získaných od NASA vďaka pozorovaniam teleskopmi a kozmickými loďami, je muzikant a umelec Pablo Carlos Budassi.
Tím na Princeton University, pod vedením astronómov J. Richard Gott a Mario Juric, položil základy svojim logaritmickým mapám vesmíru na údajoch zo Sloan Digital Sky Survey, ktorý viac ako 15 rokov používal 2,5-metrový, širokouhlý optický teleskop v Apache Point Observatory v Novom Mexiku, aby vytvoril najdetailnejšie trojrozmerné mapy, vrátane spektra pre viac ako 3 milióny astronomických objektov. Logaritmické mapy sú ľahkým prostriedkom na zobrazenie niečoho tak nepredstaviteľne veľkého ako je napríklad pozorovateľný vesmír. Tím z Princeton University ich publikoval v roku 2005, ale môžete ich nájsť aj na internete:
http://www.astro.princeton.edu/universe/
Logaritmické mapy sú síce veľmi užitočné, no pohľad na ne nie je až taký fascinujúci ako by ste si možno mysleli. Práve preto sa Pablo Carlos Budassi rozhodol urobiť z nich niečo „viac stráviteľné“. Podľa Kelly Dickerson z Tech Insider, dostal nápad premeniť to v jeden obrovský kruh počas vyrábania hexaflexagónov na synove narodeniny. (Hexaflexagóny sú polygóny vyrábané prevažne z papiera so zdanlivo veľkým počtom strán – pravdepodobne ste si ich vyrábali v škole, podobajú sa na hru nebo, peklo, raj.) Vtedy sa vraj zrodila na vec myšlienka logaritmického pohľadu. Na druhý deň to bol Budassi schopný zostrojiť vo Photoshope za pomoci obrázkov z NASA a nejakých textúr, ktoré si vytvoril sám.
Na zobrazenie plnej verzie obrázku kliknite tu:
https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/e/e7/Observable_universe_logarithmic_illustration.png
Zároveň si môžete pozrieť iný druh vesmírnej vizualizácie vytvorenej astronómami z University of Hawaii. Táto vizualizácia je o Mliečnej ceste vo vzťahu k ďalším 100 000 susediacim galaxiám: