Táto fascinujúca postava má pod svojím menom množstvo zaujímavej práce. V minulosti bol podceňovaný, čo už dnes nehrozí. Objavy Teslu sa čoraz viac dostávajú do povedomia ľudí a jeho meno je už známou značkou.
Tesla mal skvelú predstavivosť. Rôzne objekty, vrátane tých, na ktorých pracoval, si dokázal predstaviť v hlave do najmenších detailov. V porovnaní s inými vynálezcami bol jeho spôsob dosť nekonvenčný. Len málokedy kreslil návrhy, namiesto toho sa spoliehal na silu svojej predstavy. Tieto vízie a akési záblesky ho sprevádzali už od detstva.
Pre mnohých je známy v spojitosti s jeho zamestnávateľom a neskorším rivalom – Thomasom Edisonom. Viedli medzi sebou takzvanú „vojnu prúdov“. Tesla je priekopníkom v mnohých vynálezoch a v práci zahŕňajúcej aj elektromotor, rádio, rentgen, ovládanie na diaľku, bezdrôtovú komunikáciu, robotiku a mnohé iné. V niekoľkých prípadoch jeho prínos nebol uznaný a za vylepšenie toho, s čím Tesla začal, si pripísali zásluhy iní vynálezcovia. Počas svojho života však získal okolo 300 patentov.
Niektorí tvrdia, že v noci spával len dve hodiny. Často si brával svoju večeru k rovnakému stolu v Delmonico v New Yorku a neskôr v hoteli Waldorf-Astoria. Mal fóbiu z baktérií a vždy požadoval priniesť 18 servítkov.
Tesla svojim priateľom často rozprával historku o zemetrasení. Jeho experimenty s elektromechanickým oscilátorom v laboratóriu na ulici v Manhattane spustili vibrácie, čo vyvolalo ozvenu pri niekoľkých susedných budovách, a to spustilo trasenie zeme. Keď prístroj začal vibrovať s fekvenciou ozveny jeho budovy, Tesla sa domnieval, že spôsobil zemetrasenie a údajne zariadenie rozbil kladivom.
V roku 1899 sa presťahoval do Colorado Springs. Pre svoje experimenty chcel využiť väčší priestor. Veril, že riedka atmosféra môže byť vodivá a môže dopomôcť k dosiahnutiu jeho cieľa – bezdrôtového prenosu prúdu. Experimenty vytvárali masívne blesky, ktoré pravdepodobne spôsobili búrku a iskry v okolí 24 kilometrov. To prekvapilo mnohých ľudí a vystrašilo kone. Blesky spôsobili problémy aj miestnej energetickej spoločnosti.
Bol vysoký a štíhly s tmavými hlbokými očami. V obliekaní bol veľmi elegantný a vyberavý. Kým v práci bol veľmi zanietený a samotársky, inokedy pôsobil spoločensky. Jeho priateľom bol aj Mark Twain, no priťahoval množstvo žien, ktoré sa do neho bláznivo zaľúbili.
Veža Wardenclyff, ktorá nenaplnila Teslove ambície sa čoskoro premení na múzeum. Pozostalá hlavná budova, navrhnutá architektom Stanfordom Whiteom zostala zachovalá a opustená. Nezisková skupina Teslovo vedecké centrum vo Wardenclyffe chce priestory premeniť na múzeum a vzdelávacie centrum. Návštevníci zatiaľ budú môcť vstúpiť len na niekoľko špeciálnych príležitostí, ako napríklad oslava narodenín Teslu v júli.