Nezaradené

Aký bol Nikola Tesla? Prečítajte si o ňom tieto zaujímavé fakty

Táto fascinujúca postava má pod svojím menom množstvo zaujímavej práce. V minulosti bol podceňovaný, čo už dnes nehrozí. Objavy Teslu sa čoraz viac dostávajú do povedomia ľudí a jeho meno je už známou značkou.

Tesla mal skvelú predstavivosť. Rôzne objekty, vrátane tých, na ktorých pracoval, si dokázal predstaviť v hlave do najmenších detailov. V porovnaní s inými vynálezcami bol jeho spôsob dosť nekonvenčný. Len málokedy kreslil návrhy, namiesto toho sa spoliehal na silu svojej predstavy. Tieto vízie a akési záblesky ho sprevádzali už od detstva.

Pre mnohých je známy v spojitosti s jeho zamestnávateľom a neskorším rivalom – Thomasom Edisonom. Viedli medzi sebou takzvanú „vojnu prúdov“. Tesla je priekopníkom v mnohých vynálezoch a v práci zahŕňajúcej aj elektromotor, rádio, rentgen, ovládanie na diaľku, bezdrôtovú komunikáciu, robotiku a mnohé iné. V niekoľkých prípadoch jeho prínos nebol uznaný a za vylepšenie toho, s čím Tesla začal, si pripísali zásluhy iní vynálezcovia. Počas svojho života však získal okolo 300 patentov.

Nikola Tesla (1857-1943) American inventor. Photograph, 1915. --- Image by © Bettmann/CORBISimg: wikimedia.org

Niektorí tvrdia, že v noci spával len dve hodiny. Často si brával svoju večeru k rovnakému stolu v Delmonico v New Yorku a neskôr v hoteli Waldorf-Astoria. Mal fóbiu z baktérií a vždy požadoval priniesť 18 servítkov.

Tesla svojim priateľom často rozprával historku o zemetrasení. Jeho experimenty s elektromechanickým oscilátorom v laboratóriu na ulici v Manhattane spustili vibrácie, čo vyvolalo ozvenu pri niekoľkých susedných budovách, a to spustilo trasenie zeme. Keď prístroj začal vibrovať s fekvenciou ozveny jeho budovy, Tesla sa domnieval, že spôsobil zemetrasenie a údajne zariadenie rozbil kladivom.

V roku 1899 sa presťahoval do Colorado Springs. Pre svoje experimenty chcel využiť väčší priestor. Veril, že riedka atmosféra môže byť vodivá a môže dopomôcť k dosiahnutiu jeho cieľa – bezdrôtového prenosu prúdu. Experimenty vytvárali masívne blesky, ktoré pravdepodobne spôsobili búrku a iskry v okolí 24 kilometrov. To prekvapilo mnohých ľudí a vystrašilo kone. Blesky spôsobili problémy aj miestnej energetickej spoločnosti.

screen_shot_2016-04-06_at_3.48.55_pmimg: wikimedia.org

Bol vysoký a štíhly s tmavými hlbokými očami. V obliekaní bol veľmi elegantný a vyberavý. Kým v práci bol veľmi zanietený a samotársky, inokedy pôsobil spoločensky. Jeho priateľom bol aj Mark Twain, no priťahoval množstvo žien, ktoré sa do neho bláznivo zaľúbili.

plant2img: wikimedia.org

Veža Wardenclyff, ktorá nenaplnila Teslove ambície sa čoskoro premení na múzeum. Pozostalá hlavná budova, navrhnutá architektom Stanfordom Whiteom zostala zachovalá a opustená. Nezisková skupina Teslovo vedecké centrum vo Wardenclyffe chce priestory premeniť na múzeum a vzdelávacie centrum. Návštevníci zatiaľ budú môcť vstúpiť len na niekoľko špeciálnych príležitostí, ako napríklad oslava narodenín Teslu v júli.

.src

Novší príspevok Predchádzajúci príspevok

Mohlo by sa Vám tiež páčiť