modre oci
Nezaradené

Americká sonda objavila na planétke Ceres zmrznutú vodu

Americká vesmírna sonda Dawn objavila na planétke Ceres v páse asteroidov medzi Marsom a Jupiterom ľad. Po preskúmaní záberov sondy o tom informovali vedci Ústavu Maxa Plancka v nemeckom Göttingene.

Sondu Dawn vypustila NASA v roku 2007 a experti z Planckovho inštitútu pre výskum slnečnej sústavy sa na realizáciu projektu od začiatku podieľajú. Ich úlohou je aj samotné vyhodnotenie obrazových materiálov.

Sonda Dawn dosiahla v decembri minulého roka vzdialenosť iba 385 kilometrov od planétky pomenovanej po rímskej bohyni plodnosti a od tej doby na Zemi posiela veľmi ostré snímky. Pozorovať na nich podľa göttingenských vedcov možno okrem iného krajinu plnú kráterov, ktorá vznikla pravdepodobne vplyvom iných menších planétok.

Dawn

Pozorovaním kráterov vedci potvrdili teórie, že sa na niektorých miestach v nepatrnej hĺbke pod povrchom planétky Ceres nachádza ľad. Zmrznutá voda vraj obsahuje rôzne rozpustené soli, podobne ako v prípade pozemských morí.

Úlohou sondy Dawn je poskytnúť vedcom na Zemi cenné informácie o dvoch objektoch hlavného pásu asteroidov našej slnečnej sústavy. Prvá časť programu sonda splnila, keď od júla 2011 do septembra 2012 krúžila okolo planétky Vesta. Výskum na obežnej dráhe planétky Ceres sonda začala na jar minulého roka a pokračovať by v ňom mala do konca tohto júna.

Ceres má v priemere 950 kilometrov a je najväčším telesom v páse asteroidov medzi Marsom a Jupiterom. Od Zeme je táto planétka vzdialená asi päť miliárd kilometrov.

.src

.src

 

Novší príspevok Predchádzajúci príspevok

Mohlo by sa Vám tiež páčiť