modre oci
commons.wikimedia.org
Nezaradené

Mapa predsudkov na základe Havradského testu – Európania ešte stále vnímajú čiernu rasu negatívne. Slovensko je jedným z najhorších

Máme rasizmus zakorenený v sebe? Práve táto otázka sa vynára pri sledovaní výsledkov testu asociácií harvardského projektu Implicit. Európania vnímajú čiernu rasu stále negatívne.

Univerzita Harvard vedie od roku 2002 projekt s názvom Implicit. Prostredníctvom neho uskutočnila na početnej vzorke Európanov jednoduchý test, v ktorom sa zisťovalo, ako jednoducho si ľudia dokážu spojiť pojem s určitou vlastnosťou či pocitom. Test sa vykonával cez webstránku a zúčastnilo sa ho množstvo európskych národov. Na vytvorenie mapy sa získavali dáta z úlohy na priradenie pozitívnych alebo negatívnych asociácií k čiernej rase.

Foto: medicalxpress.com

Výsledok priam šokoval, no európske národy sa stále na inú rasu pozerajú v prvom rade cez predsudky. Ešte lepší pohľad poskytuje mapa, zložená z konečných čísiel. Ani jeden národ sa nedostal pod nulu.

Krajiny označené červenou farbou vnímajú ľudí čiernej farby pleti negatívnejšie. Tie modré sa k negatívu prikláňali menej.

Foto: nosikot.livejournal.com / Tom Stafford

Voči čiernej rase majú predsudky všetky európske národy. Aj napriek tomu, že dnes žijeme v oveľa slobodnejšom a možno tolerantnejšom svete, niektoré veci máme v sebe hlboko zakorenené. Naša myseľ ešte stále vníma inú rasu ako čosi nezvyčajné a z toho dôvodu jej možno v prvotnom význame priradí negatívne myšlienky. To však ešte neznamená, že všetci Európania sú rasisti.

Interpretácia výsledkov testu z Univerzity Harvard je komplikovaná aj kvôli tomu, že vo vnímaní odlišných rás má svoj podstatný význam dlhodobý kultúrny vývin mnohých spoločností. Množstvo červenej je však aj napriek tomu zarážajúce a určite stojí za pozornosť.

zdroj: iflscience.com

Novší príspevok Predchádzajúci príspevok

Mohlo by sa Vám tiež páčiť