obrázok chýba
vedelisteze.sk
Zdroj: Vedelisteze.sk
Nezaradené

Ženy boli pre obdiv a záujem ochotné urobiť čokoľvek, dôkazom sú aj tieto zvláštne triky z minulosti

Ženy pre krásu urobia takmer čokoľvek. Naprieč históriou existuje hneď niekoľko dôkazov o tom, že pre lepší výzor sa prekračovali mnohé hranice.

Ak si myslíte, že dnes sa nosia vysoké podpätky, to ste ešte neboli v 19. storočí. Ženy sa totiž prechádzali v topánkach s celou podrážkou vo výške takmer 50 centimetrov. Týmto spôsobom dávali nielen najavo, že patria k vyššej sociálnej triede, ale zabránili aj zašpineniu dlhých šiat.

Foto: commons.wikimedia.org

Ďalším podivným kúskom v zbierke dám bola takzvaná ochrana make-upu. Dnes už máme rôzne prostriedky na to, aby krásne líčenie vydržalo nápor celého dňa. V minulosti to riešili okázalejším a možno jednoduchším spôsobom.

Foto: commons.wikimedia.org

Roztomilé jamky na tvári sú aj v súčasnosti celkom atraktívne. V minulosti sa to však považovalo za štandard krásy a mnohé ženy ich chceli dosiahnuť za každú cenu. V roku 1923 patentovali vynález, vďaka ktorému mohol mať tieto jamky v lícach každý, no musel ho pravidelne používať.

Foto: commons.wikimedia.org

V Anglicku v 17. storočí bola štandardom krásy priam biela pleť. Dosiahnuť ju ženy mohli rôznymi produktami s obsahom olova a octu. Takouto farbou pokožky bola známa najmä Alžbeta I., čo považovali za znak jej mladosti. Nevýhodou však bolo, že pleť časom nabrala žltý farebný nádych.

V Anglicku ešte zostaneme a presunieme sa do éry kráľovnej Viktórie, ktorá využívanie kozmetiky zakázala. To však neodradilo mladé dámy, ktoré si našli svoj spôsob skrášľovania sa. Pery si hrýzli a štípali sa do líc, aby získali ružovkastý odtieň.

Foto: commons.wikimedia.org

19. storočie prinieslo aj ďalšie nové trendy. Jedným z nich bol arzén, ktorý sa jedol pre efekt rozžiarenej tváre a očí. Žiaľ, vedľajšie efekty boli nepríjemné, arzén niekedy spôsoboval aj smrť.

Foto: commons.wikimedia.org

Móda viktoriánskeho Anglicka sa do dejín zapísala aj tým, že bola v niekoľkých prípadoch doslova smrteľná. V tomto období sa veľkým trendom stala zelená farba. Na dosiahnutie požadovaného odtieňu šiat sa miešal arzén s meďou. To napokon spôsobovalo jediné – okrem skvelého výzoru sa majiteľky krásnych odevov vystavovali riziku smrti. Nebezpečné látky sa im nosením totiž pomaly dostávali cez kožu do organizmu.

Foto: commons.wikimedia.org

No a napokon sú tu populárne znamienka na tvári. Tie neboli len určitým štýlovým doplnkom ale aj nástrojom flirtu. Ich rôzne polohy mali dokonca rôzne významy. Napríklad znamienko tesne nad perou znamenalo, že dáma je slobodná, znamienko na pravom líci symbolizovalo vydatú ženu a na ľavom vdovu.

Foto: unifrance.org

zdroj: brightside.me

Prihlás sa k odberu noviniek z Vedelisteze.sk cez Google správy

Mohlo by sa Vám tiež páčiť

facebook logo
Daj nám Like na Facebooku a získaj prístup k tým najzaujímavejším novinkám medzi prvými.