O nabíjaní smartfónov sa šíri mnoho mýtov, ktoré nám niekedy komplikujú život. Jedným z najčastejších mýtov je pravidlo nabíjania batérie na 0 % až 100 %. Ak si sa týmto riadil, vedz, že môžeš od tohto spôsobu nabíjania telefónu upustiť. Telefónu ním nepomáhaš, práve naopak, tvoja batéria trpí viac, než by mala.
Toto pravidlo bolo platné v časoch, keď sme vo vreckách nohavíc nosili telefóny ako Nokia 3310, 3210 a podobné zariadenia.
Staré batérie, staré pravidlá
Rada vyššie bola aktuálnou pre staršie typy batérií, ako boli NiCd (nikel-kadmiové). Tieto batérie mali tzv. pamäťový efekt. Možno sa pýtaš, čo to je. Ak si ich nabíjal len do polovice, postupne si kapacitu batérie znížil na polovicu.
No moderné smartfóny majú lítium-iónové batérie, ktoré týmto fenoménom už netrpia. Neznamená to ale, že by si sa o batériu svojho telefónu nemal starať. Práve naopak, keď jej chceš dožičiť dlhšiu životnosť. Poďme sa nižšie pozrieť na rady výrobcov telefónov, ako správne nabíjať mobil. Upozornil na ne server Vosveteit.sk.
Ako nabíjať batériu správne?
Výrobcovia smartfónov sa vo svojich odporúčaniach v mnohom zhodujú. Napríklad Huawei radí nabíjať telefón pri stabilnom napätí a nenechávať ho v nabíjačke po tom, ako sa plne nabije. Takéto správanie totiž môže skrátiť životnosť batérie.
Rovnako zdôrazňuje, aby si sa vyhýbal nabíjaniu pri extrémne vysokých alebo nízkych teplotách. Okrem toho odporúča, aby si mobil nabíjal na úroveň 20 % až 80 %.
Samsung odporúča nabíjať telefón iba do 85 % (pozn. v novších verziách One UI, čo je nadstavba nad Androidom, už odporúča nabíjať telefón len do úrovne 80 %). Zároveň pripomína, že moderné batérie nepotrebujú pravidelné vybíjanie na nulu. Naopak, opakované plné vybíjanie môže viesť k rýchlejšej degradácii batérie.
„Pri starších typoch batérií sa kedysi odporúčalo ich úplne vybiť. Úplné vybitie batérie na moderných smartfónoch však môže skrátiť jej životnosť. Najlepšie je nenechať batériu klesnúť pod 20%.“, hovorí Samsung. „Lítium-iónové batérie fungujú najlepšie, keď sú nabité nad 50 percent. Opakované úplné vybitie batérie môže skrátiť jej životnosť a znížiť jej celkovú kapacitu.“, dopĺňa.
Mimochodom, vedel si o tom, že Samsung ponúka softvérovú funkciu, ktorá obmedzí nabíjanie batérie na 85 % (resp. 80 % v závislosti od verzie systému)? Túto funkciu nájdeš na karte Ochrana batérie a dostať sa k nej môžeš cez našepkávač v Nastaveniach telefónu.
Xiaomi zdôrazňuje, aby si nabíjal telefón pri izbovej teplote a vyhýbal sa intenzívnemu používaniu počas nabíjania. Ak rád hrávaš hry alebo sleduješ videá, dávaj si pozor, pretože takéto správanie spôsobuje prehrievanie zariadenia a môže ovplyvniť životnosť batérie.
Zároveň telefóny spoločnosti disponujú funkciou, keď úroveň nabitia dosiahne 90 %, tak prejde do inteligentného režimu nabíjania, aby sa predišlo poškodeniu batérie. Výsledkom je, že tvoj telefón sa nenabije na 100 %. Rovnako disponuje aj funkciou nočného nabíjania, ktoré prispôsobí nabíjanie telefónu počas noci tak, aby sa batérie zbytočne neprebíjala. Funkcia robí to, že softvérovo spomalí nabíjanie tak, aby sa ti mobil nabil až v momente, keď budeš vstávať z postele ráno.
Treba ale podotknúť, že Xiaomi viackrát komunikovalo, že ideálna úroveň nabitia batérie je niekde medzi 20 % až 80 %.
Dôraz na teplotu
Vysoké teploty sú najväčší nepriateľ batérie. Apple upozorňuje, aby si iPhone nenechával na slnku alebo v horúcom prostredí, napríklad v aute. Podobne ako ostatní, aj on radí udržiavať nabitie medzi 20 % a 80 %, pričom vyzdvihujú funkciu optimalizovaného nabíjania. Táto funkcia sa prispôsobí tvojim nabíjacím návykom a pomôže ti spomaliť starnutie batérie.
Mimochodom, k vyššej teplote prispieva aj funkcia superrýchleho nabíjania telefónu a preto, ak nepotrebuješ nabiť telefón okamžite, tak by si túto funkciu nemal používať.
Výnimka potvrdzuje pravidlo
Ako sme vyššie spomínali, tak nemal by si batériu vybíjať na 0 % a nabíjať na 100 %. Niekedy je to ale žiadúce. Batériu mobilu by si mal totiž z času na čas kalibrovať, napríklad raz za tri mesiace.
Proces kalibrácie je veľmi jednoduchý. Batériu treba úplne vybiť a potom nabiť. Následne nechaj batériu ešte pripojenú do siete hodinu až dve. Telefón znova úplne vybi a následne nabi. To je všetko.ň
Výrobcovia smartfónov sa ešte zhodujú, že je dôležité používať aj kompatibilné príslušenstvo, ako je nabíjačka či USB kábel k telefónu. Ak nie originálne, tak aspoň certifikované.
Inak si môžeš poškodiť nielen batériu, ale aj nabíjací port či iné komponenty v zariadení. Používanie nesprávneho príslušenstva môže napríklad viesť k neprimeranému prehrievaniu toku, nesprávnemu toku energie a podobne.