nabijanie smartfonu_2.jpg
Zdroj: Vedelisteze.sk
Lajfhek

Vedel si, že ak takto nabíjaš mobil, tak ti skôr odíde baterka? Toto nikdy nerob!

Naše telefóny patria medzi zariadenia, ktoré používame prakticky na všetko. Pripájame sa cez ne k sociálnym sieťam, e-mailovým účtom, bankovým aplikáciám, platíme cez ne a podobne. Takto by sme mohli pokračovať niekoľko desiatok minút.

Jedna súčiastka telefónov je ale oveľa viac skúšaná ako iné. Reč je o batérii. Tá, keď ti odíde, tak problém je na svete. Je frustrujúce všade hľadať elektrickú zásuvku a nabíjať si mobil každú chvíľu. Možno si o tom nevedel, ale to, ako nabíjaš svoj mobil, má veľký vplyv na to, ako dlho ti vydrží batéria.

Batéria mobilu vo všeobecnosti degraduje a to aj v situácii, keď ti telefón leží v zásuvke stola. Nesprávnym nabíjaním ju ale vieš ale rýchlejšie opotrebovať. Poďme sa nižšie spolu s webom Vosveteit.sk pozrieť na niekoľko návykov, ktoré by si si mal osvojiť, ak chceš predĺžiť životnosť batérie telefónu.

Ako správne nabíjať mobil, aby ti batéria vydržala čo najdlhšie

Pravidlo 20 – 80 %

Možno by ťa to nenapadlo, ale batériu telefónu by si nemal nikdy nabíjať na 100 % a zároveň vybíjať pod 20 %. Asi sa teraz pýtaš, prečo je tomu tak? Odpoveď nájdeš v chémii a fyzike. Batérie fungujú na princípe pohybu lítiových iónov medzi anódou (zvyčajne grafitovou) a katódou (často z oxidov kovov). Pri vysokých úrovniach nabitia (nad 80 %) sa na katóde zvyšuje koncentrácia lítiových iónov, čo môže spôsobiť chemické napätie a zvyšovať riziko degradácie materiálov. Táto degradácia vedie k poklesu kapacity batérie v čase.

uroven nabitia baterie 20 az 80
Zdroj: Vedelisteze.sk

Na druhej strane pri nízkych úrovniach nabitia (pod 20 %) môže byť anóda preťažená, čo tiež spôsobuje zmenu štruktúry materiálov a chemickú degradáciu.

Mimochodom, väčšina smartfónov ponúka funkcia, aby sa nabíjanie zastavilo na 80 %  až 85 % a nájdeš ju pod názvom „Ochrana batérie“. V prípade poklesu pod 20 %, telefón ťa vie zas upozorniť, aby si ho pripojil k nabíjačke.

ochrana baterie smartfonu aby sa zastavilo nabijanie
Zdroj: Vedelisteze.sk

Vyhýbaj sa vysokým teplotám

Druhým a nemenej dôležitým faktorom, ktorý prispieva ku degradácii batérie, je vysoká teplota. Tú generuje (super) rýchle nabíjanie. Možno aj tvoj mobil podporuje túto technológiu. Mal by si ju ale používať len vtedy, keď ju nutne potrebuješ. Mnoho telefónov dnes ponúka funkciu, aby výkon nabíjania nešiel na „plný kotol“, ale pomalšie, no stále rýchlo. Preto by si si mal v nastaveniach batérie svojho mobilu prepnúť superrýchle nabíjanie „len“ na rýchle.

vypnutie superrychleho nabijania telefonu
Zdroj: Vedelisteze.sk

Vysoká teplota vo všeobecnosti urýchľuje chemické procesy vo vnútri batérie, čo prispieva ku rýchlejšej degradácii batérie. Okrem toho vysoká teplota negatívne vplýva aj na ostatné súčiastky v mobile.

Nabíjanie batérie cez noc. Áno, ale…

Možno si už viackrát počul, že by si nemal nabíjať smartfón cez noc. Je to pravda, je tam ale jedno veľké ALE. Problémom je, že telefón sa neustále vybíja a vždy, keď klesne úroveň nabitia, tak sa znova spustí nabíjanie. Toto neustále generuje teplo, čo spôsobuje rýchlejšiu degradáciu batérie.

Ako ale píšme, nové telefóny ponúkajú funkciu optimalizácie nabíjania batérie. Ide o nástroj, ktorý sa učí, kedy ideš spať, kedy pripájaš mobil k nabíjačke a kedy vstávaš. Telefón ti následne optimalizuje nabíjanie tak, že v určitom bode razantne spomalí nabíjanie a vypočíta, kedy musí začať riadne nabíjať smartfón, aby si ho mal nabitý predtým, ako ti zazvoní ráno budík a zobudí ťa. Ak si teda zapneš túto funkciu, tak kľudne môžeš mobil nabíjať aj cez noc.

optimalizovane nabijanie smartfonu cez noc_1
Zdroj: Vedelisteze.sk

Ak budeš dodržiavať základné pravidlá vyššie, tak ti batéria mobilu vydrží fungovať oveľa dlhšie, než keby si telefón nabíjal „hala-bala“. Mimochodom, vedel si, že tvojej batérii nevadí, keď ju nabíjaš aj viackrát za deň? Preto sa neboj nabiť telefón napríklad po dobu 10 minút, keď to potrebuješ, hoci ju dobiješ len o pár %.

Prihlás sa k odberu noviniek z Vedelisteze.sk cez Google správy

Mohlo by sa Vám tiež páčiť

facebook logo
Daj nám Like na Facebooku a získaj prístup k tým najzaujímavejším novinkám medzi prvými.