modre oci
Nezaradené

Bielkovina dokázala výrazne predĺžiť život muškám. Vypneme alebo spomalíme starnutie?

Už stáročia sa ľudia snažia nájsť spôsob ako zastaviť starnutie a udržať si mladý vzhľad čo najdlhšie. Plastické operácie, séra, antioxidanty, to všetko skúšame v snahe ostať navždy mladí. Vedci nedávno prehlásili, že tabletky proti starnutiu nie sú len hudbou ďalekej budúcnosti, a ich hlavnou zložkou má byť bielkovinová molekula.  Podľa výskumného tímu, tabletka, ktorá blokuje bielkovinu GSK-3 (serín/treonin kináza) by mohla predĺžiť život o sedem až desať rokov.

Anti-Aging-Pill
img: inhabitat.com

Bielkovina GSK-3 je podľa vedcov zodpovedná za ohraničené trvanie ľudského života, ale nová štúdia detailne vysvetľuje, že je možné túto bielkovinu ,,vypnúť”. Výskumníci pri pokusoch na vínnych muškách úspešne blokovali GSK-3 lítiom a ich život predĺžili o 16 percent.

 

Lítium sa v súčasnosti používa na liečbu bipolárnej poruchy, ale spájajú sa s ním viaceré vedľajšie účinky ako nevoľnosť, zvracanie a chvenie. Ďalší výskum je teda nevyhnutný, ale ak sa pozitívne účinky na dĺžku ľudského života definitívne potvrdia a tabletka proti starnutiu bude uvedená na trh, Jorge Ivan Castillo-Quan (výskumník na Joslin Diabetes Centre, Harvard Medical School) tvrdí, že by mohla predĺžiť život až o 10 rokov.

V tejto súvislosti však prichádzajú aj kontroverzné debaty o tom, či by nebolo lepšie sústrediť sa radšej na to, aby sme boli dlhšie zdravý, než aby sme dlhšie žili. Castillo-Quan tvrdí, že GSK-3 by mohol potenciálne oddialiť choroby ako Alzheimer a Parkinson.

,,Tento liek by mohol odložiť nástup Alzeihmerovej choroby zo 75 až na 90 rokov, čo by bolo veľmi prospešné. Nemusíme sa nevyhnutne dožívať 110 alebo 120 rokov, ale chceme žiť v zdraví o niečo dlhšie,” hovorí Castillo-Quan. V jeho teórii by táto liečba bolo nasadená približne v strede ľudského života.

Napriek pokrokovej dobe priznáva, že môžu prejsť aj desaťročia, kým bude tabletka proti starnutiu uvedená na trh. Nateraz, vedci v laboratóriách pokračujú v pokusoch, tentokrát na myšiach. Neskôr plánujú pokusy na primátoch, a ak sa potvrdí účinnosť, nakoniec aj na ľuďoch.

.src

Mohlo by sa Vám tiež páčiť

facebook logo
Daj nám Like na Facebooku a získaj prístup k tým najzaujímavejším novinkám medzi prvými.