Keď sa zrodila sláva a peniaze, musel sa zrodiť aj niekto, koho povolaním bude tieto veci chrániť. Zrodili sa preto bodyguardi.
10. Hitlerov bodyguard
Rochus Misch bol jeden z členov SS, ktorý mali k Adolfovi Hitlerovi najbližšie. Konkrétne dokázal ako jeden z jediných ľudí na svete, rozhodovať či Hitler zomrie, alebo bude žiť. Vyhlásil dokonca že Hitler mu ako svadobný dar daroval, 40 fliaš vína. Podľa záznamov bol tiež prítomný v bunkri, počas samovraždy Hitlera a Evy Braunovej. Kuriózne však je, že on sám bol odporcom Holokaustu, a jeho manželka bola židovka. Bol posledným človekom, ktorý prežil Hitlerovu smrť. Umrel vo veku 96 rokov v roku 2013.
9. Zodpovednosť
Verejná mienka o bodyguardoch ? ,,Nepretržite je s najväčšími hviezdami, a musí byť teda vždy šťastný.´´ To však má ale od skutočného bodyguarda ďaleko. Bodyguard je totiž takmer neustále v strese, a musí byť pripravený na všetko. Pamäť bodyguarda musí byť taktiež v dokonalom stave. Musí si pamätať všetky pokyny, a v prípade že je šoférom musí si pamätať primárne trasy, alternatívne trasy a väčšinou aj bežnú premávku na trasách. Musí mať taktiež zmysel pre dodržiavanie pokynov. Opäť v prípade, že je šoférom, musí zostať za každú cenu vo vozidle. Mimo vozidla sa môže diať čokoľvek. Požadovaný býva tiež zmysel pre rýchlu evakuáciu, a nakoľko sa všetko nemusí vždy riešiť násilím, býva vyžadovaný aj dobrý zmysel pre komunikáciu.
8. Brat Al Capone-a
Al Capone, najznámejší mafián všetkých čias, pochádzal z veľkej talianskej rodiny. Konkrétne mal 8 súrodencov. Zatiaľ čo jeho bratia Ralph a Frank sa rozhodli prejsť spolu s ním na cestu zločinu, jeho brat James mal iné plány. Po tom čo si zmenil meno na Richard Hart, zapojil sa do Prvej svetovej vojny, bol prijatý do Úradu pre kontrolu indiánskych záležitostí. V roku 1927 bol pridelený ako osobný bodyguard prezident Calvina Cooledgea. Pre celý svet bolo značne ironické, že jeden muž chráni prezidenta svetovej mocnosti, jeho brat vytvára najznámejší zločinecký syndikát na svete.
7. Trevor Rees-Jones
Málo kto môže dosvedčiť, že práca osobného strážcu je veľmi nebezpečná, tak dobre ako tento muž. Ide o britského bodyguarda princeznej Diany. Ten bol prítomný aj pri jej havárii, kedy šofér uháňal pred novinármi rýchlosťou 100 km/h. Po čelnom náraze neprežil šofér a partner princeznej, zatiaľ čo Jones a Diana boli prevezení do nemocnice. Jeho tvár bola vtedy dokonalým príkladom zmrzačenia. Dr. Luc Chickhani, ošetrujúci chirurg, o ňom povedal: ,,Nikdy som nevidel prípad podobný tomuto. Jeho tvár je totálne rozdrtená, a z profilu takmer úplne plochá. Jeho vlastná matka ho u nás spoznala, len podľa jaziev na nohách.´´ Avšak Jones túto noc prežil. Chirurgovia mu vďaka fotografiám dali tvár do pôvodného stavu. Jeho spomienky na túto noc sú hmlisté, no na jednu vec nikdy nezabudne. Už nikdy nezabudne na moment, kedy si hovoril že už nikdy nechce robiť bodyguarda.
6. Walter Thompson
Najfotografovanejší subjekt Druhej svetovej vojny. Aj týmito slovami sa dá opísať Winston Churchill, a teda niekdajší premiér Spojeného Kráľovstva. Walter Thompson sa stal na obdobie 18 rokov jeho osobným strážcom. Stal sa ním v roku 1921, a túto činnosť ukončil roku 1945. Najmä v období vojny, kedy bol na Churchillovu hlavu vypísaný obrovský počet odmien, mal Thompson skutočne plné ruky práce. Tlak na Thompsona bol však väčší než by zvládol, čo viedlo k niekoľkým nervovým zrúteniam. Jeho práca však bola aj ocenená. Po skončení vojny získal od Britského impéria jedno z najvyšších vyznamenaní. Winston Churchill, ktorému zasvätil svoj život, umrel vo veku 90 rokov. Za tento vek však iste môže vďačiť práve Thompsonovi.
5. Michael Clarke Duncan
Možno si práve hovoríte prečo sa toto meno, známe najmä zo známeho filmu Zelená míľa, objavuje v tomto článku. Duncan však nebol od narodenia predurčený k hlavnej úlohe svetového bestselleru. Začiatok svojej kariéry totiž mal v chránení najväčších mien v americkom zábavnom priemysle. Jeho najznámejšie spolupráce boli s rappermi ako Tupac Shakur a Notorious BIG. Obaja boli zastrelení len pár dní po tom, ako ich Duncan vzhľadom k svojmu narastajúcemu počtu úloh v televíznych programoch, musel ponechať osudu.
4. Žena bodyguardom
Ženy môžu byť kulturistky, motoristky, tak prečo nie bodyguardami ? Veľmi dlho bol takýto prístup skôr výnimkou z pravidla. Dnes už je však celkom bežný. Napríklad aj zosadený diktátor Muammar Kaddáfi, zamestnával skupinu žien, ktoré sú známe aj ako amazonské strážkyne. Ženské ochrankyne sú obľúbené tiež v Číne a v Rusku. Známa je najmä bodyguardka boxera Kostya Tsziua, Anna Loginovová. Tá ho bránila skutočne zubami-nechtami, no zomrela pri obrane vlastného auta.
3. Zradcovia
Zrada je v prípadoch osobných strážcov, skutočne výnosnou záležitosťou. Často sa starajú o najvplyvnejšie osoby planéty, na ktoré však majú zálusk ľudia, ktorí môžu bodyguardov zabezpečiť do konca života, práve za odstránenie ich zverencov. 31. október 1984, India. Indhira Ghándiová, ministerská predsedníčka Indie, práve prechádza hlavným mestom Indie. Jej auto práve zatáča za nepozorovaný roh, inak rušnej indickej ulice. V tejto chvíli jej bodyguardi Satwant Singh a Singh Beanty vyťahujú svoje zbrane. Žena sa čuduje, pretože v okolí sa nikto nenachádza, predpisovo sa však krčí v spodnej časti vozidla. Beanty si nasadzuje tlmič na zbraň, a strieľa Ghándiovej do hlavy. Žena je na mieste mŕtva. Po chvíli na úteku sú obaja útočníci zatknutý za vlastizradu, a presunutý do väzby. Podľa dostupných správ sú však po niekoľkých dňoch obaja zastrelený, z dôvodu útoku na stráže.
2. Rosey Grier
Roosevelt ,,Rosey´´ Grier bol obranca v americkom futbale. Po jeho odchode do dôchodku sa spriatelil Robertom Kennedym a pôsobil ako telesná stráž jeho manželky. Grier sám dokázal odzbrojiť vraha počas NOCI RFK. Amerika bola neskôr rozdelená na dva tábory: Ľudí oslavujúcich hrdinu Griera, a ľudí s rôznymi konšpiračnými teóriami o tom, ako by mohol byť do atentátov zapletený.
1. Lincolnov chýbajúci bodyguard
Tajná služba bola založená v roku 1865. V roku kedy bol zastrelený Abraham Lincoln. Prvotným účelom však nebolo chrániť prezidenta, ale snaha o zničenie gangov falšovateľov peňazí. Jediným ochrancom prezidenta bol policajný dôstojník John Parker. Ten však bol známy svojím opileckým životom a spaním v práci. Počas osudnej noci v divadle sa rozhodol si dať drink a Lincolna nechal osamote. Napriek jeho smrteľne nezodpovednému správaniu, nielen že nebol vyhodený od polície ale bol pridelený aj k ochrane pani Lincolnovej po atentáte. Až o tri roky neskôr bol znovu prichytený pri spaní v práci a navždy vyhodený od polície.
Text: Jozef Kotrý
Zdroj: Listverse.com | Multimediálne súbory: Pinterest.com
Preklad: Tomáš Záhradskovský