modre oci
Nezaradené

Bolestivú aplikáciu injekcií v kresle zubného lekára možno čoskoro nahradí nová metóda

Vedci v Brazílii vyvinuli novú znecitlivujúcu techniku, ktorá by nás mohla ochrániť pred podaním injekcie v ambulancii zubného lekára. Pri procedúre sa používa malý, bezbolestný elektrický prúd na zväčšenie účinku lieku proti lokálnej bolesti (vo forme hydrogélu, masti alebo spreju). Tím opísal výsledky testov tejto metódy vykonané na zvieratách ako rýchlo pôsobiace a dlhotrvajúce.

Tento liek na utlmenie lokálnej bolesti (zvyčajne gél obsahujúci lidokaín a prilokaín) je často používaný na umŕtvenie bolesti spôsobenou injekciou. Tím z University of São Paulo chcel zistiť, či by nemohol byť vylepšený tak, aby sa odstránila potreba používania ihly a extra anestetík. Počas procesu iontoforézy elektrické pole spôsobilo difúzny tok iónov, ktoré boli schopné zvýšiť účinnosť lokálneho znecitlivujúceho lieku v ústach prasaťa.

Nová metóda by nielenže povzbudila ľudí, ktorí majú strach z ihiel, aby opäť navštívili svojho zubára, ale v konečnom dôsledku by nám ušetrila peniaze a zároveň znížila riziko kontaminácie a infekcie, tvrdia vedci. Autor štúdie Reneta Fonseca Vianna Lopez povedal, že „bezinjekčné“ podanie lieku by mohlo ušetriť náklady, uľahčilo by to aplikáciu, znížilo by riziko intoxikácie a zlepšilo by pohodlie pacienta. Mohlo by to napomôcť k efektívnejšiemu a bezpečnejšiemu zubnému ošetreniu pre tisícky ľudí na celom svete.

*** Local Caption *** Numbing before dental work
*** Local Caption *** Numbing before dental work

© arska n – Fotolia.com

Prvým krokom bolo pridanie polyméru do anestetického hydrogélu, aby sa poriadne prilepil na sliznicu ústnej dutiny. Potom boli ešte pred použitím elektrického prúdu aplikované dve ďalšie anestetiká, prilokaín-hydrochloridu (PCL) a lidokain-hydrochloridu (LCL). Výsledkom bolo rýchlo pôsobiace a dlhotrvajúce anestetikum s 12-násobne zvýšeným prenikaním cez ústa.

Práca výskumu bola publikovaná v časopise Colloids and Surfaces B: Biointerfaces.

Ďalším krokom výskumu je pokračovať podľa predošlých výsledkov a otestovať technológiu aj na ľuďoch. Z tejto technológie by mohli profitovať aj ďalšie oblasti medicíny, napríklad pri liečbe rakoviny.

„Za posledných pár rokov, naša výskumná skupina pracovala na vývoji nových systémov podávania liekov pre liečbu rôznych kožných a očných ochorení,“ hovorí Lopez. „ Koža a oči predstavujú výzvu pre aplikáciu liekov, tak sme sa zamerali na zlepšenie podávania medikamentov použitím nanotechnológií, iontoforézy a sonoforézy, čo je priepustnosť pomocou zvukových vĺn, práve pre tieto orgány.“

Použitie elektrického prúdu na podporu postupov práce zubného lekára nie je tak celkom novinka. V roku 2014, výskumníci na King’s College v Londýne vyvinuli typ bezbolestného elektrického prúdu, ktorý bol schopný pomôcť vráteniu sa vápnika, fosfátov a iných látok späť do zubu.

.src

Mohlo by sa Vám tiež páčiť

facebook logo
Daj nám Like na Facebooku a získaj prístup k tým najzaujímavejším novinkám medzi prvými.