modre oci
Nezaradené

Britské tajné služby fotografovali ľudí cez webové kamery

Britské Vládne komunikačné ústredie (GCHQ) v spolupráci s americkou Národnou bezpečnostnou agentúrou (NSA) získalo prostredníctvom webových kamier, ktoré sú súčasťou osobných počítačov, milióny fotografií používateľov internetu.

Informovala o tom vo štvrtok agentúra DPA s odvolaním sa na denník Guardian.

Špionážny program s krycím názvom Zrakový nerv v rokoch 2008-2012 zbieral zábery používateľov webového portálu Yahoo, ktoré následne preniesol do databáz GCHQ bez ohľadu nato, či išlo o osoby podozrivé z terorizmu alebo nie.

Podľa tajných dokumentov zverejnených bývalým spolupracovníkom NSA Edwardom Snowdenom program zhotovoval jeden záber každých päť minút, čím sa obchádzala legislatíva o ľudských právach a zároveň sa predchádzalo preťaženiu serverov GCHQ. Fotografie často zaznamenali sexuálny obsah a boli zaslané do systémov NSA na analýzu.

Správa hovorí, že cieľom programu bolo vytvoriť obrovský súbor tvárových fotografií, ktoré môžu slúžiť na pátranie po podozrivých teroristoch a iných zločincoch. GCHQ trvá na tom, že všetky jej aktivity sú primerané a v súlade s britskými zákonmi. Spoločnosť Yahoo tvrdí, že o špionážnom programe nevedela.

„Táto správa, ak je pravdivá, predstavuje celkom novú úroveň porušenia súkromia našich užívateľov, čo je absolútne neprípustné. Dôrazne vyzývame vlády sveta, aby pristúpili k reforme zákonov o sledovaní osôb,“uviedla Yahoo vo vyhlásení.

SRC

Novší príspevok Predchádzajúci príspevok

Mohlo by sa Vám tiež páčiť