obrázok chýba
Zdroj: Vedelisteze.sk
Nezaradené

Čas v dospelosti ľuďom beží rýchlejšie, v starobe ešte viac – viete prečo?

Nový rok, narodeniny, ďalšie leto, príchod zimy, Vianoce alebo Veľká noc. Pri každoročných udalostiach si najlepšie uvedomíme, ako beží čas. Možno ste si všimli, že každé ďalšie opakovanie sa zdá „kratšie“. Zdá sa, že rok ubehol rýchlejšie ako ten pred ním. Existuje vysvetlenie, prečo to tak vnímame. Nie je zložité, a netreba sa báť, že by ste to tak vnímali sami.

Foto: brightside.me

Predstavme si jednoročné dieťa. Jeden rok jeho života tvorí 100% jeho času na svete. Pre 10-ročné dieťa je každý rok jeho života 10% jeho času, ktorý žije. Pre 14-ročného už je to 7%. Tieto rozdiely sa neprejavujú na reálnej dĺžke roka. Stále je to ten istý rok s 365 dňami (366 ak je prestupný rok). Každý deň má stále 24 hodín, a každá hodina 3600 sekúnd. Naše vnímanie sa však mení. 30-ročný človek si už začína uvedomovať, že od jedných Vianoc k ďalším to ubehlo nejako rýchlo.

Foto: brightside.me

50-ročný človek vníma svoj päťdesiaty rok len ako 2% dĺžky svojho života. Pre ročné dieťa je približne týždeň taká časť života, ako preňho celý rok. 90-ročný človek rok vníma ako 1.11% svojho života. Kto z nás mohol vedieť, že čas podlieha inflácií?

Foto: brightside.me

Inými slovami, čím dlhšie žijeme, tým kratší je časový úsek (napríklad rok), v porovnaní s dĺžkou nášho života. Sme schopní vnímať tieto rozdiely.

Preto by sme si mali vážiť každý dobrý moment v našom živote. Zlé obdobie tiež prejde, a s dostatočným odstupom času sa nebude zdať také dlhé 🙂

zdroj: brightside.me

Prihlás sa k odberu noviniek z Vedelisteze.sk cez Google správy

Mohlo by sa Vám tiež páčiť

facebook logo
Daj nám Like na Facebooku a získaj prístup k tým najzaujímavejším novinkám medzi prvými.