modre oci
Nezaradené

Čínske veľkomestá, ktoré sú úplne prázdne

V Číne sú stovky miest, ktoré majú takmer všetko, čo má ponúkať moderný mestský priestor: komplexy luxusných apartmánov, mrakodrapy, galérie, všetko. Všetko, okrem jedného podstatného faktoru: ľudí.

Tieto tajomné a skoro prázdne mestá sú súčasťou obrovského plánu – Čína sem chce do roku 2026 presťahovať 250 miliónov obyvateľov z vidieckych oblastí. Mnohé tieto mestá sú už dnes pripravené na osídlenie, no jednoducho ešte neprišiel ich čas.

Fotograf Kai Caemmerer je týmito plánmi fascinovaný a v roku 2015 sa preto vydal do Číny, aby tieto prázdne mestá zdokumentoval. Jeho séria „Unborn Cities“ predstavuje mestá, ktoré ukazujú úplne nový štýl osídlenia. Kým väčšina miest na svete vznikla od základov a pomalým rastom, tieto čínske oblasti sú už teraz prakticky hotové a to nemajú ani jedného obyvateľa.

caemmerer-would-stay-overnight-at-a-neighboring-more-populated-city

img: Kai Caemmerer

Tieto mestá sú poväčšinou akoby satelitmi väčších, starších miest. Nachádzajú sa teda relatívne neďaleko „civilizácie“, no napriek tomu nie sú objektom záujmu.Vďaka tomu mohol Kai stráviť noci v blízkych mestách, predsa len, prespať v takýchto lokalitách, to znie ako z poriadneho hororu.

„Ako fotograf architektúry som bol fascinovaný myšlienkou „ghost towns“, ktoré ešte len budú osídlené,“ prezradil.

Caemmerer postupne zdokumentoval Kangbashi District of Ordos, Yujiapu Financial District pri Tianjine a Meixi Lake pri meste Changsha. Jeho projekt trval 80 dní a obnášalo to 160 fotení – každý deň pred svitaním a po západe slnka.

Tu je niekoľko fotiek z jeho série.

when-caemmerer-did-on-the-rare-occasion-run-into-people-they-were-usually-intrigued-by-his-archaic-looking-large-format-film-camera

img: Kai Caemmerer

oftentimes-these-new-areas-are-satellite-cities-located-within-the-proximity-of-an-older-more-established-city-he-explained

img: Kai Caemmerer

luckily-caemmerer-didnt-run-into-legal-issues-while-photographing-the-cities-and-in-terms-of-safety-these-areas-felt-very-secure-he-said

img: Kai Caemmerer

1

img: Kai Caemmerer

he-photographed-twice-a-day--before-sunrise-and-just-after-sunset--for-80-straight-days

img: Kai Caemmerer

because-of-the-newness-of-the-places-caemmerer-described-the-cities-as-surreal-and-uncanny

img: Kai Caemmerer

it-was-the-uniform-newness-of-these-cities-that-originally-piqued-my-interest-caemmerer-said

img: Kai Caemmerer

4

img: Kai Caemmerer

3

img: Kai Caemmerer

.src

titulná foto: Kai Caemmerer

 

Novší príspevok Predchádzajúci príspevok

Mohlo by sa Vám tiež páčiť