modre oci
Nezaradené

Čo sa deje s naším telom počas nosenia topánok s vysokým opätkom?

Nie všetky veci, ktoré máme radi, sú pre nás zároveň aj dobré. Topánky na vysokých opätkoch sú tomu veľmi dobrým príkladom. Dokážu vytvoriť vážne poškodenia nôh, napriek tomu ich však nejedna žena s obľubou nosí.

Ak patríte k ženám, ktoré sú zvyknuté nosiť takéto topánky, pozorne si prečítajte, čo sa deje s vašim telom.

high-heels-for-women

Prirodzená poloha našich chodidiel bola evolúciou prispôsobená tak, že počas chôdze sa najprv našľapuje na pätu, na ktorú sa prenáša celá telesná váha. Potom sa prechádza na špičky, no len dovtedy, kým sa celý proces znova nezopakuje na druhej nohe. Chodenie na vysokých opätkoch tento prirodzený proces mení.

Štúdia vykonaná JAMA (Žurnál americkej lekárskej asociácie) ukázala, že pri nosení vysokých opätkov sa neprirodzene prenáša celá váha na prednú časť chodidiel. Čím vyššie sú opätky, tým väčší je tento efekt. Časom to vedie k oslabovaniu päty a nadmernej záťaží kostí a šliach na špičkách chodidiel.

boots_xray

Vďaka moderným technológiám je možné zaznamenať, čo sa deje s telesnými funkciami pri chôdzi na vysokých opätkoch. Tie spôsobujú, že žalúdok sa posúva smerom dopredu a zadok vydúva dozadu, čím sa mení prirodzené rozloženie váhy na vašu chrbticu. Zvyšuje sa tak tlak na driekovú časť chrbtice.

Niektoré výskumy zistili, že sa pri chôdzi na vysokých opätkoch dokonca posúva jeden stavec chrbtice pred druhý. Ide o extrémne bolestivé ochorenie, ktoré riskujete vždy, keď si obúvate topánky na vysokých opätkoch. To, čo však robia vysoké opätky s vašimi nohami je predsa len horšie.

Kvôli zmene polohy nohy sa skracujú lýtkové svaly, čo vedie k skracovaniu Achillových šliach. Vaše Achillove šľachy sú pod masívnym tlakom. To môže viesť k silným bolestiam, preťaženiu a v extrémnom prípade dokonca k natrhnutiu šliach.

Dá sa tomu však zabrániť, a to tak, že prestanete nosiť vysoké opätky a doprajete telu čas sa znova prispôsobiť. Bude to však nejaký čas trvať.  Keď začnete nosiť normálne topánky, vaše chodidlo a noha budú zvierať 90˚ uhol.

Dont-Wear-High-Heels

Nemusíte sa úplne vzdať nosenia topánok na vysokých opätkoch, hlavne keď ich radi nosíte pri výnimočných príležitostiach. Mali by ste sa však snažiť väčšinu času nosiť topánky bez vysokého opätku, prípadne chodiť na boso. Je to jediná prirodzená poloha pre vaše nohy.

.src

 

Novší príspevok Predchádzajúci príspevok

Mohlo by sa Vám tiež páčiť