modre oci
twitter.com
Nezaradené

Čo sa môžeme naučiť od kmeňa v Bolívii, ktorý sa pýši najzdravšími srdcami na svete?

Mnohí sa snažíme dodržiavať zdravý životný štýl – zdravo sa stravovať, dostatočne oddychovať či cvičiť. Srdce ako významný orgán v ľudskom tele je vedcami skúmané neprestajne. Nedávno publikovaný príspevok nám priniesol nové informácie o tom, ako sa o srdce lepšie starať.

Foto: pixabay.com

Údaje pochádzajú z výskumu domorodého obyvateľstva Tsimane, žijúceho v dažďovom pralese v Bolívii. Obyvatelia kmeňa sú známi ako ľudia s najzdravšími srdcami planéty. Čo je však najprekvapujúcejšie zistenie? Potrava kmeňa je totižto bohatá na sacharidy.

Foto: garmaonhealth.com

Výskum prebiehal v júli 2014 a 2015, vedci skúmali kalcifikáciu koronárnych artérií u 705 obyvateľov tohto kmeňa. Tento test mimo iného skúma i pravdepodobnosť infarktu. Hodnota medzi 100 až 400 všeobecne naznačuje, že pravdepodobnosť ochorenia miernej koronárnej artérie je vysoká. U obyvateľov kmeňa Tsimane dosiahli vedci prekvapivé výsledky. 85 % testovaných malo v rámci škály hodnotu 0 a 13 % dosiahlo hodnotu 1 – 100. Ide o päťnásobne nižšie namerané množstvo ako u obyvateľstva industrializovaného sveta.

Foto: Jim Klug

Čím to je, že sú ich srdcia také zdravé?

Domorodí obyvatelia nepijú alkohol a nefajčia cigarety. Žijú aktívnym životom, denne urobia 16 – 17 tisíc krokov. Toto rozhranie zvládajú i osoby staršie ako 60 rokov. Len tak pre porovnanie, ide o 10 000 krokov viac ako urobí za deň priemerný Američan zamestnaný v kancelárii. Ďalším dôležitým aspektom, ktorý napomáha zdraviu srdca je zloženie ich potravy. 17 % potravy tvorí mäso divých zvierat, 7 % tvoria sladkovodné ryby, orechy a ovocie. 72 % tvoria uhľohydráty pochádzajúce z ryže, kukurice či sladkých zemiakov. Strava obsahuje minimálne množstvo nasýtených tukov.

Foto: Jim Klug

Aktívny životný štýl – podstatný faktor

Výskumníkov veľmi pozitívne prekvapil najmä aktívny život obyvateľov kmeňa Tsimane. Telesné cvičenie je základom každého dňa a my ostatní by sme si určite mali od nich brať príklad.

Foto: Jim Klug

Aká je teda najlepšia prevencia ochorení ľudského srdca? Odborníci odporúčajú zdravú výživu s nízkym obsahom nasýtených tukov, nespracované potraviny, neprijímať žiadny alkohol a cigarety a viesť aktívny život plný pohybu.

zdroj: mymodernmet.com

Novší príspevok Predchádzajúci príspevok

Mohlo by sa Vám tiež páčiť