lietadlo toaleta
Zdroj: Vedelisteze.sk, DALLE, ChatGPT
Zaujímavosti

Čo sa stane, keď spláchnete záchod v lietadle?

Leto je pre mnohých ľudí i príležitosťou letieť lietadlom. Mnohí sa lietania ale boja, no v skutočnosti ide o najbezpečnejšiu formu dopravy. Pravdepodobnosť úmrtia v lietadle je približne 1 ku 205 552 zatiaľ čo v aute to je 1 ku 102. Preto, ak máte strach z lietania, tak nie je opodstatnený.

A hoci lietadlová doprava je z roka na rak populárnejšou, tak lietadlá sú pre veľkú časť ľudí stále záhadou. Mnohí často rozmýšľajú nad tým, ako vlastne fungujú. No jedna otázka vyčnieva nad ostatnými. Kam ide odpad, ktorý spláchneme v toalete? Pravdepodobne aj vám rodičia alebo kamaráti v detstve povedali, že všetko, čo spláchneme, letí k zemi alebo do mora. Len pre zaujímavosť, letecké spoločnosti denne spravia približne 100-tisíc letov. Viete si predstaviť, koľko bordelu by bolo vypustených na naše hlavy, ak by to bola pravda?

Typické lietadlo ako je Boeing 747, ktoré sa tradične používa na lety do dovolenkových destinácií, je schopné pohltiť 1 200 litrov toaletného odpadu. Ide tak o kvantum odpadu.

Ako funguje toaleta v lietadle?

Hneď na začiatok vám prezradíme, že nemusíte mať strach, že by vám z nenazdajky na hlavu padol obsah toalety, nestane sa to!

Prejdime ale teraz k tomu, čo sa deje s obsahom, keď ho spláchneme. Lietadlové toalety sú technickým zázrakom, ktoré musia čeliť rôznym výzvam. S obmedzeným priestorom a potrebou minimalizovať hmotnosť, musia tieto systémy zabezpečovať spoľahlivosť a hygienu pre cestujúcich a posádku.

Pilot menom Garrett na sociálnej sieti TikTok bližšie priblížil, ako funguje toaleta v lietadle.

„Vedeli ste, že kedykoľvek spláchnete záchod v lietadle, v skutočnosti sa to nevysype medzi obyvateľstvo dole,“ uviedol Garrett.“

@flywithgarrettHave you heard the sound before?♬ original sound – Flywithgarrett

Bolo by veľmi nepraktické vláčiť tisíce litrov vody do vzduchu, aby som mohli toaletu spláchnuť ako doma. Preto lietadlová toaleta funguje inak. Ako stlačíte tlačidlo spláchnutia, tak sa otvorí diera, ktorá vysaje nečistoty a hoci sa môže zdať, že všetko letí smerom k zemi, tak v skutočnosti sa tento odpad presúva do inej časti lietadla. Lietadlové toalety využívajú systém nazývaný vákuové splachovanie.  Základný princíp vákuového splachovania spočíva v použití vzduchového tlaku a vytvorení vákua na odtiahnutie odpadu z toalety, ktorý smeruje do nádrže. Počas spláchnutia môžete počuť veľký a klepavý zvuk, ktorý je spôsobený rozdielom medzi atmosférickým tlakom mimo lietadla a tlakom v kabíne. V týchto nádržiach sú prítomné i chemikálie, ktoré zabraňujú vzniku pachu. Vďaka tomuto spôsobu splachovania, sa výrazne znížil potrebný objem sanitačnej kvapaliny, vďaka čomu lietadla nemusia vláčiť obrovské kvantum vody so sebou, aby sme si mohli počas letu odskočiť. Nádrž, do ktorej smerujú nečistoty, sa po pristátí následne vyprázdňuje.

Len pre zaujímavosť, vynálezcom vákuovej toalety je James Kemper, ktorý získal na ňu v roku 1976 patent. Spoločnosť Boeing začala tento typ toalety implementovať do svojich lietadiel od roku 1982.

Prihlás sa k odberu noviniek z Vedelisteze.sk cez Google správy

Mohlo by sa Vám tiež páčiť

facebook logo
Daj nám Like na Facebooku a získaj prístup k tým najzaujímavejším novinkám medzi prvými.