Transplantácie orgánov sú život zachraňujúce procesy a majú za sebou náročnú cestu zdokonaľovania. Každý rok sa po celom svete daruje približne 30 000 pľúc, sŕdc, obličiek a iných orgánov. Prinášame vám niekoľko faktov a zaujímavostí o darcovstve orgánov z histórie i zo súčasnosti.
Foto: vedelisteže.sk
1. Prvá transplantácia sa konala v roku 500 pred Kr.
Najväčším orgánom ľudského tela je pleť. A práve pleť bola historicky prvým transplantovaným orgánom. Výskumníci zistili, že indickí lekári boli priekopníkmi liečenia zranenej kože. Okolo roku 500 pred Kr. doktor Sushruta vykonal transplantáciu kože z čela pacienta, ktorá sa následne použila na jeho nos.
2. Na začiatku 20. storočia lekári transplantovali ľuďom zvieracie orgány
Zvieracia krv sa používa pri liečení ľudí už od 17. storočia. V 19. storočí sa stali populárnymi zvieracie štepy kože. Najpoužívanejšie boli v tomto období žaby. V 20. storočí už doktori transplantovali časti z králikov, prasiat i psov. Ani jeden pacient však nežil viac ako pár dní po operácii.
3. Rok 1905 – prvá úspešná transplantácia rohovky
Oftalmológ Eduard Zirm v Rakúsku úspešne transplantoval rohovku detského darcu 45-ročnému farmárovi, ktorý čiastočne stratil zrak pri nehode. Práve Zirm položil základy moderných techník dnešným lekárom.
Foto: pexels.com
4. Imunosupresívne lieky menia pravidlá
V roku 1960 imunológovia Frank Macfarlane Burnet a Peter Medawar získali Nobelovu cenu za ich štúdiu, počas ktorej skúmali ako imunosupresia súvisí so zlyhaním transplantácií. To bol začiatok rozvoja imunosupresívnych liekov, vďaka ktorým je dnes možné transplantovať orgány aj neidentickým pacientom. 70. roky boli prvou najúspešnejšou dekádou darcovstva orgánov.
Foto: pexels.com
6. Obličky sú najčastejšie transplantovaným orgánom
V USA prebehne viac ako 17 000 operácií obličiek ročne. Transplantácia obličiek je jedným z najefektívnejších postupov, ktoré sa dnes vykonávajú. Ale aj tak tu je každoročne viac ako 100 000 ľudí čakajúcich na transplantáciu obličky.
Foto: via mentalfloss.com
7. Dvojnásobný počet transplantácií v USA
Medzi rokmi 1991 až 2015 sa počet transplantácií v USA zdvojnásobil z počtu 15 000 na viac ako 30 000 ročne. Avšak počet ľudí, ktorí na svoj orgán čakajú, sa zvýšil šesťnásobne na takmer 120 000.
8. Iba traja z tisíc mŕtvych sú spôsobilí darovať svoje orgány
Správne uchovanie orgánu si vyžaduje optimálne podmienky, čo znamená, že iba mizivé množstvo zosnulých ľudí je vyhovujúce orgán darovať. Najefektívnejší spôsob darcovstva orgánov je v nemocnici po mozgovej smrti pacienta.
Foto: vedelisteže.sk
9. Každá minúta je podstatná
Niektoré ľudské orgány môžu byť uchované mimo tela darcu iba pár hodín. Každá minúta prevozu orgánu od darcu k príjemcovi je dôležitá. Vtedy musia byť zapojené do transportu všetky záchranárske zložky. Napríklad srdce má na to, aby sa dostalo k novému majiteľovi, iba 4 hodiny.
Foto: pexels.com
Celosvetovo čaká na nový orgán viac ako 121 000 ľudí
Každých 10 minút je na zoznam čakateľov pridané jedno meno
Každý deň prebehne v priemere 79 operácií
Každý deň napriek tomu zomrie približne 22 čakajúcich pacientov
1 darca môže zachrániť 8 životov a zmeniť život približne 50 ľuďom
zdroj: mentalfloss.com