modre oci
Nezaradené

Deti vo Fínsku sa namiesto písaného písma budú učiť písať na klávesnici

Fínsko pripravuje výraznú zmenu vo svojom vzdelávacom systéme, keď už o necelé dva roky sa deti prestanú povinne učiť písať písaným písmom a namiesto toho sa do oficiálnych osnov dostane povinné písanie na klávesnici.
Upozornili na to fínske noviny Savon Sanomat.

V súčasnosti je vo Fínsku podobne ako v ostatných krajinách vrátane Slovenska v povinných vzdelávacích osnovách pre prvý stupeň vyučovanie písania písaným písmom. Na Slovensku sa pri takejto výučbe dbá aj na precíznosť a estetiku písania a nielen na znalosť jednotlivých písmen, situácia vo Fínsku je podľa informácií fínskych médií zrejme principiálne podobná.

Fínsko ale v snahe prispôsobiť sa súčasnej dobe a praktickým potrebám vzdelávaných detí od jesene 2016 osnovy zmení a výučba písaného písma už nebude povinná. Namiesto toho sa deti budú na predmete písanie povinne učiť písať na počítačových zariadeniach respektíve klávesnici.

Nové osnovy v súčasnosti ešte len pripravuje fínska Národná rada pre vzdelávanie, akým spôsobom sa bude písanie na klávesnici vyučovať, aká úroveň jeho zvládania bude požadovaná, akým spôsobom sa budú deti prípadne učiť písať tlačené písmo a akými všetkými spôsobmi budú môcť písať na ostatných predmetoch zatiaľ nie je jasné.

Nové pravidlá sú vnímané ako veľká spoločenská kultúrna zmena a majú podľa fínskych médií aj svojich odporcov. Vyučovanie písaného písma od jesene 2016 ale na školách nemusí úplne skončiť, podľa nových pravidiel totiž školy respektíve jednotliví učitelia budú môcť voliteľne písané písmo vyučovať naďalej.

Časť kritikov poukazuje tiež na to, že precízne písanie písaného písma cvičilo a zlepšovalo okrem iného jemnú motoriku detí. Pre deti, ktoré sa už nebudú učiť písať písaným písmom, tak odporúčajú viac kreslenia a iných činností trénujúcich tieto zručnosti a schopnosti.

Upozornil DSL.sk FOTO: www.kidspot.com.au

Novší príspevok Predchádzajúci príspevok

Mohlo by sa Vám tiež páčiť