Nezaradené

Dobre sa pozerajte, nebudete trochu chápať… Na to, aby sa tento kov vrátil do pôvodného stavu ho stačí ohriať

Nikel titan, alebo skrátene nitinol, je zliatina dvoch prvkov, podľa ktorých dostal meno. Má dve veľmi zaujímavé vlastnosti, kvôli ktorým je nitinol cenený. Prvá z nich je výrazná tvarová pamäť. Druhou je jeho vysoká elasticita, je doslova superelastický.

Tvarová pamäť pri tomto kove znamená, že môžeme predmet hocijako zdeformovať (pri určitej teplote). Ak ho ale následne zahrejeme na teplotu, ktorá sa nazýva „teplota premeny“, deformácia sa stratí a predmet nadobudne pôvodný tvar.

Foto:grand-illusions.com

Superelasticita znamená, že kov sa pri istej limitovanej (elastickej) deformácii dokáže vrátiť do pôvodného tvaru aj bez následného ohriatia. Nitinol má túto schopnosť približne 30krát lepšiu ako bežný kov.

Zliatinu prvý krát otestovali v roku 1959 v laboratóriu Naval Ordnance. S nápadom prišiel Wiliam Buehler spoločne s Frederickom Wangom. Títo dvaja výskumníci dva roky testovali rôzne pomery niklu a titanu. Používajú sa dva typy zliatiny, v jednom je pomer presne 1:1, v druhom je to 45% titan a 55% nikel. Názov vznikol ako skratka slov Nickel Titanium-Naval Ordnance Laboratory.

Pozrite si video kde sú demonštrované vlastnosti tohto kovu:

zdroj: facebook.com/UNILAD

Novší príspevok Predchádzajúci príspevok

Mohlo by sa Vám tiež páčiť