Určite ste už počuli o solárnych paneloch, ktoré sa otáčajú za slnkom, ale počuli ste už o dome, ktorý robí to isté? Casas em Movimento z Portugalska navrhli niekoľko prototypov slnkom poháňaných domov, ktoré sú schopné absorbovať obrovské množstvo energie. V tomto prípade ide o fotovoltaické články a celú konštrukciu domu, ktoré sú schopné pohybovať sa podľa trajektórie slnka. Guilherme Silva, ktorý pracoval na tomto projekte od prvého predstavenia na Solar Decathlon v Madride, povedal, že hlavnou myšlienkou bolo priviesť k životu budovy, v ktorých žijeme, pracujeme a trávime väčšinu svojho času, udržateľným spôsobom. Dizajn bol inšpirovaný slnečnicami. Krátke video presne ukazuje, ako tento systém funguje.
img: youtube.com„Slnečnicový efekt je vytvorený kombináciou dvoch pohybov: rotáciou samotnej budovy o 180° počas celého dňa a rotáciou fotovoltaických článkov na streche „príklopu“ , aby sa zabezpečil 90° sklon povrchu vzhľadom k polohe slnka – slnečných lúčov (optimálny uhol na výrobu energie).“ Silva tvrdí, že kombinovaná rotácia budovy a strechy vyprodukuje 25 000kWh/rok elektrickej energie, čo je až päťkrát viac elektriny, ktorú by dom takejto veľkosti dokázal zvyčajne spotrebovať.
Dom je predprogramovaný, aby sledoval polohu slnka a používa ekvivalent šiestich 60 wattových žiaroviek bežiacich po dobu jednej hodiny na rotovanie každý deň – čo je zanedbateľný výsledok vzhľadom k tomu koľko energie vytvára. Silva vraví, že kĺbový chod mobilného „príklopu“ bol navrhnutý aj na kontrolovanie účinku svetla a tieňa, poskytujúc ochranu proti nadmerným slnečným ziskom v lete, výsledkom čoho je 80% zníženie výdavkov na chladenie. V zime sa strecha „príklopu“ pohybuje pozdĺž osi v hornej časti stavebnej konštrukcie, čo zaisťuje maximálny slnečný zisk. Rotácia taktiež ovplyvňuje dynamiku interiéru budovy.
Napríklad, ráno sa môže kuchyňa zmenšiť, pretože denná rutina rodín 21. storočia len zriedka dovoľuje každému naraňajkovať sa spolu; večer sa môže zlúčiť s obývacou izbou, čo umožňuje rodine tráviť čas spoločne na konci dňa pri varení alebo večeraní.
V Portugalsku trvá priemerná doba denného pohybu 9 hodín v zime a 15 hodín v lete. Používatelia môžu manuálne zmeniť rýchlosť, pričom jedno otočenie vyžaduje aspoň 12 minút, tvrdí Silva. Zároveň zdôrazňuje, že rotácia nebude narúšať hladké fungovanie vo vnútri domácnosti (inými slovami, váš riad nebude padať a rozbíjať sa o podlahu zakaždým, keď sa dom otočí).
Keď Casas em Movimento predstavili svoj návrh MIT (Massachusettskej technickej univerzite), odporúčali im, aby najprv oslovili high-end trh, výsledkom čoho bola pomerne vysoká cena; 6 387€ za meter štvorcový. Momentálne dúfajú, že sa im podarí cenu znížiť. „Našou stratégiou je pokračovať s optimalizovaním technológie a všetkých procesov, aby sme v budúcnosti mohli dosiahnuť aj širšie odvetvie trhu za nižšie náklady,“ povedal Silva. „Našim dlhodobým cieľom je dosiahnuť rovnakú cenu za meter štvorcový ako v bežných budovách.“
img: http://inhabitat.com/