Potom, čo žil v Nepále, preskúmal Tibet a Himaláje sa fotograf Hamid Sardan-Afkhami po desiatich rokov rozhodol, že vycestuje do Mongolska zdokumentovať kočovné kmene a ich unikátny spôsob života.
Odborník na tibetský a mongolský jazyk, ktorý získal titul Ph.D na univerzite v Harvarde v tibetksých štúdiách a Sanskrite. Sardan zachytával ľudí Dukha, mongolských posledných kočovných pastierov sobov. Dukha je starobylá skupina ľudí, pôvodom Turkovia, ktorí sú zavíslí na soboch a ich spôsobom života. Pretože, okrem mlieka a syru, soby poskytujú prevoz kočovníkov na lov.
Kmeň Dukha sa rýchlo vytráca. Zostalo už iba 44 Dukha rodín, čiže približne od 200 do 400 osôb. Dokonca v roku 1970 sa odhadovalo, že bude v Mongolsku okolo 2 000 sobov. Tento počet sa však zmenšil na 600.
Sardan nielenže fotografiami zachytil fascinujúce zábery stratenej kultúry kočovného kmeňa, ale nakrútil aj film s názvom „The Reindeer People“, ktorý zaznamenával kočovný spôsob života tohto kmeňa.
Obsah filmu: “ V Severnom Mongolsku, kde existuje akýsi posvätný zväzok medzi ľuďmi, duchovnými predkami a sobmi, zaznamenávame rodinu Dukha, ako kočovným spôsobom migrujú cez lesy Mongolskej provincie. Pohybujú sa cez posvätný les, ktorý je obývaný duchmi ich predkov so stádom asi sto sobov. Najstarší obyvateľ Dukhi je duchovný prorok, 96- ročná šamanka, nazývaná Tsuyan. Ona je práve tým spájacím bodom mimoriadneho dobrodružstva ktoré spája ľudí a zvieratá v tých najdivokejších regiónoch Mongolska, kde ľudia stále žijú a lovia v lesoch, dominantných práve týmito nadprirodzenými bytosťami. Ľudia sa museli naučiť žiť v harmonii so zvieratami, rešpektovať prírodu a odovzdávať svoje múdrosti z generácie na generáciu.“
Film získal ocenenie za najlepší film o horskej kultúre na Mountain Culture at the Banff Mountain Film Festival.