Vedeli ste, že územie Slovenska kedysi pokrývalo subtropické more? Pozostatky vyše 20 miliónov rokov starého mora sa zachovali dodnes v obci Lipovany v Lučeneckom okrese v podobe lákavej turistickej atrakcie – pieskovcov.
Pieskovňu odkryli ťažbou piesku pre miestne jednotné roľnícke družstvo po 2. svetovej vojne. Na mieste sa neskôr uskutočnil výskum, ktorý odhalil mnoho zaujímavostí. Výskumníci zistili, že Lipovianske pieskovce predstavujú osobitný vývoj vo vrchnej časti mohutného súboru pieskovcov, ktorý zostal v oblasti Cerovej vrchoviny po ústupe mora Paratethys na začiatku mladších treťohôr.
V tejto oblasti sa našli viaceré významné skameneliny morských živočíchov či minerály. Okrem lastúrnikov, ulitníkov a kostí výskumníci objavili dokonca aj žraločie zuby. Aj v súčasnosti možno vidieť odtlačky fosílií. Okrem spomenutých nálezov sa v tam nachádzajú aj guľovité útvary s priemerom 5-50 centimetrov zložené z pevných pieskovcov, takzvané sférické konkrécie.
V nadloží lipovianskych pieskovcov sú odkryté čakanovské vrstvy. Sú to sivé až modrosivé prachovce a jemnozrnné pieskovce. Lipovianske pieskovce i čakanovské vrstvy spolu s jelšovskými zlepencami a s jalovskými vrstvami tvoria najvyššiu časť mohutného pieskovcového súboru, ktorý sa nazýva fiľakovské súvrstvie.
Prírodnú pamiatku Lipovianske pieskovce vyhlásili v roku 1990 za chránené územie. Jeho rozloha je vyše 0,13 hektára a podlieha 4. stupňu ochrany.
K pieskovcom sa dostanete lesnou cestou z obce Lipovany, ktorá sa dá prejsť na aute, no okolitú prírodu si viac vychutnáte pešo alebo na bicykli. Trasa nie je náročná a zvládnu ju aj deti. Chránená lokalita sa využíva na exkurzie i vedecký výskum.