obrázok chýba
Autor
Zdroj: Vedelisteze.sk
Nezaradené

FOTO: Jožo Pročko ako vášnivý zberateľ vlastní aj kreslo vyrobené pre cisárovnú Sissi či prenosný záchod

Kreslo vyrobené pre cisárovnú Sissi, mobilný minizáchod či predmety z kaštieľa, ktorý v roku 1945 zničili Nemci – aj toto nájdu návštevníci múzea v priestoroch Soľného úradu v Haliči.

Bohatá expozícia v zatiaľ skromných priestoroch je výsledkom vyše 16-ročného zberateľského úsilia dvojice Haličanov – Joža Pročka a Janka Hikkera. „Obaja sme silní lokálpatrioti a zaujíma nás história. Preto sme sa aj takýmto spôsobom rozhodli zachovať minulosť Haliče a blízkeho okolia pre ďalšie generácie,“ priblížil zámer vzniku múzea Pročko.

Jožo Pročko a Janko Hikker s kronikou.

img: Autor

Tisícky exponátov a fotografií

Za dlhé roky sa im podarilo nazbierať vyše tritisíc exponátov a viac ako deväťtisíc historických fotografií s presnými popismi. Tie sú archivované vo faktografickej kronike, ktorú od roku 2009 postupne zostavuje Janko Hikker.

Pročko ukazuje vzácny artefakt aj na fotke.

img: Autor

„Je to beh na dlhé trate, keďže pri každom zábere sú detailné informácie. Nebolo jednoduché všetko zistiť, no mravčia práca v matrikách a štátnych či cirkevných archívoch priniesla svoje ovocie,“ povedal Hikker.

Vzácna kronika

Kronika má písomnú a fotografickú časť rozdelenú na časti o Haliči a jej obyvateľoch. Najstaršia fotka pochádza z roku 1896. Nechýbajú ani strany venované Forgáčovcom, ku ktorým vášnivý historik prezradí aj zaujímavé príbehy.

Kronika.

img: Autor

„Halič pôvodne patrila Slovensku. V čase, keď Tiso jednal s Hitlerom o vytvorení Slovenského štátu, išiel Antal Forgáč do uhorského parlamentu a dal našu obec pričleniť k Maďarom. Na slovenské územie zase presunuli Maškovú,“ vysvetlil Hikker.

Kreslo pre Sissi i prenosný záchod

Haličskí zberatelia majú s múzeom v Soľnom úrade do budúcnosti pripravené väčšie plány. „Chceme vytvoriť obecné múzeum. Takáto výnimočná zbierka zachytávajúca značnú časť histórie nášho územia môže byť pre obec len prospešná. Potvrdzujú to aj reakcie návštevníkov, ktorí pri niektorých exponátoch doslova híkajú,“ povedal Pročko.

Kreslo pre Sissi.

img: Autor

Jedným z takých exponátov je kreslo vyrobené pre cisárovnú Sissi. „Tá však na plánovanú návštevu v roku 1856 nakoniec neprišla. Navštívil nás len cisár František Jozef I., ktorý do oficiálnej kroniky napísal pochvalu pre forgáčovské kone. Vraj sa mu na nich perfektne jazdilo.“ Návštevníkov zaujme aj prenosný záchod pre grófov, staré krosná, matriošky, príbor pre služobníctvo či takzvaná „grófska stena“.

Prenosný záchod.

img: Autor

Predmety z konca 19. storočia až po nedávnu minulosť už videli ľudia zo štyroch svetadielov. Počas veľkých akcií sa v jeden deň v múzeu vystrieda aj niekoľko stoviek návštevníkov. „Keď má niekto záujem o prehliadku, stačí zájsť do Zbrojnice. Tam už zvedavcov usmernia,“ dodal Pročko.

V múzeu.

img: Autor

V múzeu.

img: Autor

V múzeu.

img: Autor

V múzeu.

img: Autor

V múzeu.

img: Autor

V múzeu.

img: Autor

V múzeu.

img: Autor

V múzeu.

img: Autor

V múzeu.

img: Autor

V múzeu.

img: Autor

V múzeu.

img: Autor

Jožo Pročko a Janko Hikker.

img: Autor

Prihlás sa k odberu noviniek z Vedelisteze.sk cez Google správy

Mohlo by sa Vám tiež páčiť

facebook logo
Daj nám Like na Facebooku a získaj prístup k tým najzaujímavejším novinkám medzi prvými.