modre oci
Nezaradené

Foula – škótsky ostrov, na ktorom nájdete viac poníkov ako ľudí

Ostrov Foula sa nachádza v súostroví Shetlandy pri pobreží Škótska – práve tu majú svoj pôvod Shetlandské poníky už od doby bronzovej (3200-600 pred naším letopočtom).

Shetlandské poníky majú hrubú srsť a krátke nožičky. Na ostrove Foula prevyšujú ľudskú populáciu v pomere 50:1. S iba 30 obyvateľmi je Foula najodľahlejším obývaným ostrovom Británie.

img: via http://metro.co.uk/

Severania si podmanili tento ostrov v roku 800 p.n.l. a dodnes je tak cítiť silný škandinávsky vplyv, či už v miestnej hudbe, folklóre alebo slávnostiach. Dokonca Vianoce a Nový rok oslavujú podľa starého juliánskeho kalendáraYule (Vianoce) 6. januára a Newerday (Nový rok) 13. januára.

Dostať sa tam môžete trajektom z pevniny, ktorý odchádza len trikrát týždenne, alebo osem miestnym lietadlom, z ktorého sa vám naskytne krásny pohľad na celý ostrov. Keď ste už tam, môžete si prenajať malú chalupu alebo izbu v miestnom B & B (nocľah s raňajkami).

22img: via http://metro.co.uk/

img: via http://metro.co.uk/

Rovnako ako poníkov, je tu aj množstvo iných zvierat, ako kosatiek dravých, mníšikov a morských vtákov Skua.
V skutočnosti, „Foula“ znamená v starej nórčine „Vtáčí ostrov“, ktorý je aj osobitne chránenou oblasťou pre vtáky a rastliny.

img: via http://metro.co.uk/

.src

Novší príspevok Predchádzajúci príspevok

Mohlo by sa Vám tiež páčiť