modre oci
Nezaradené

Fyzici úspešne teleportovali častice svetla na vzdialenosť 25km

Vedci úspešne teleportovali kvantový stav fotónu na kryštál na vzdialenosť 25 kilometrov, pomocou optických vlákien. Tento objav ukazuje, že informácie môžu byť teleportované zo svetla do hmoty.

Míľnik bol vykonaný tímom na univerzite v Ženeve, a podľa ich  tlačovej správy , výsledky dokazujú, „že kvantový stav fotónu môže byť udržiavaný pri prevoze do kryštálu bez priameho dotyku…“

Kvantová teleportácia spočíva v presunutí malých kúskov dát z jedného miesta na druhé prakticky okamžite, a to prostredníctvom fenoménu známeho ako kvantové zapletenie. Zapletením sa rozumie, keď dve spojené častice pôsobiace ako „dvojčatá“ sú oddelené ale informácie môžu byť okamžite odovzdané z jedného miesta na druhé bez vzájomného dotyku.

Vedci sú fascinovaní kvantovou teleportáciou, pretože by to mohol byť nový revolučný spôsob akým budeme posielať dáta a v budúcnosti aj hmotu.

V Ženevskom experimente, fyzici odoslali „zapletené fotóny“. Jeden sa teleportoval pozdĺž 25 kilometrového optického vlákna, zatiaľ čo druhý bol odoslaný do kryštálu, ktorý uložil jeho informácie. Tretí fotón bol potom odoslaný ako biliardová guľa do optického vlákna, aby zasiahol fotón prvý.  Ich výsledky sú publikované vNature Photonics .

Vedúci výskumník Félix Bussières uviedol aj tlačovú správu z ktorej sme čerpali.

Ešte prejde veľa času, kým sa výskum zdokonalí a uvedie do tohto sveta niečo prevratné. No zdá sa, že prvé dvere k teleportácii sú už otvorené…

Novší príspevok Predchádzajúci príspevok

Mohlo by sa Vám tiež páčiť