modre oci
Nezaradené

Hitler nikdy nenavštívil koncentračný tábor. Viete prečo?

Viete, že Hitler nikdy nenavštívil ani jeden zo svojich koncentračných táborov? V súčasnosti je to už potvrdené a hľadajú sa za tým mnohé dôvody.

Odpovede sú prepojené s vtedajším nacistickým Nemeckom a aj so spôsobom vlády. Aký by mal totiž Hitler skutočný dôvod na to aby tam šiel?

Keď boli tábory po prvýkrát otvorené v novinách sa hovorilo o novom spôsobe, ako sa zbaviť nepriateľov. Už článok z roku 1933 hovorí o otvorení prvého tábora, no boli spájané najmä so zatýkaním politických väzňov a ľudí so zlou reputáciou v rámci nemeckej spoločnosti, ktorých nazývali asociáli.

NewspaperArticle_thumbimg: kickassfacts.com

Jeho návšteva by tak mohla byť akousi propagandou, to sa však nestalo. Dôvodom boli neskoršie názory verejnosti. Príkladom je takzvaný T4 program pre zabíjanie, schválený Hitlerom v októbri 1939. Išlo o program určený na odstránenie hendikepovaných a mentálne chorých ľudí v šiestich zariadeniach. Správy sa po Nemecku rýchlo rozšírili a ľudia začali protestovať. Dokonca Hitlera vypískali na jednom z jeho vystúpení v Bavorsku. Tomu nasledovala rýchla zmena uvedeného programu, ten síce nezrušili, no pokračovali v ňom mimo očí a uší verejnosti. Aj to bol dôvod prečo sa príkaz k holokaustu vydal len ústne.

Speech_thumbimg: kickassfacts.com

Samotná návšteva by nemala zmysel ani v rámci fungovania Tretej ríše. Bola postavená na rôznych inštitúciach a agentúrach, ktoré mali rovnakú zodpovednosť a konali v zmysle Hitlerových želaní, často medzi sebou aj súperili. Výsledkom tohto systému boli aj posty rôznych veliteľov koncentračných táborov. Návšteva samotného vodcu by mohla jednu z týchto veliteľských skupín priamo podporiť a tomu sa Hitler chcel vyhnúť.

Počas vojny tak túto úlohu v podstate zastával Himmler, ktorému dôveroval. Ten ho informoval o všetkom čo sa v táboroch deje. V tomto období sa dokonca nazývali Himmlerovým poddanstvom. Jeho návštevy priniesli aj neskoršie zmeny. V októbri 1941 sa zúčastnil masovej streľby vojenských oddielov Einsatzgruppen v Minsku. Po tom ako bol konfrontovaný s nepríjemnou skutočnosťou mu vraj prišlo zle a celý doslova ozelenel. Chcel aby toto zabíjanie bolo pre jeho vykonávateľov humánnejšie, a tak sa zrodila myšlienka plynových komôr.

Himmler_thumbimg: kickassfacts.com

Aký je teda celkový záver? Hitler koncentračné tábory nenavštívil najmä z hľadiska politického a propagandistického. Počas vojny mal iné starosti a informácie z táborov mu po celý čas zabezpečoval jeho Himmler.

.src

Novší príspevok Predchádzajúci príspevok

Mohlo by sa Vám tiež páčiť