Nabudúce, keď sa už pri myšlienke, že navštívite svojho zubára, alebo pri pomyslení na injekciu budete zvíjať, spomeňte si, aké máte šťastie žiť v období anestetík, slušnej hygieny a pomerne vysokej úrovne lekárskej odbornosti. Nie vždy to tak totižto bolo. Skutočnosť liečebných postupov 19.storočia bola odhalená v celej svojej príšernej kráse na týchto žalúdok zvierajúcich obrázkoch.
Obrázky boli získané z archívu Wellcome Trust a boli zakomponované do novej knihy s názvom „Crucial Interventions“. Hrozivé diagramy ukazujú ako lekári zvykli vyšetrovať a liečiť pacientov, a tiež ako im amputovali prsty a operovali oči. A to všetko bez anestetík! Môžeme si len predstaviť aké množstvo bolesti museli pacienti pretrpieť. Tých, ktorí nezomreli hneď na operačnom stole, neskôr po zašití rany sprevádzalo veľké riziko nakazenia sa infekciou, pretože antibiotiká boli objavené až v 20.storočí.
Medzi vyobrazeniami je aj hrôzostrašná operácia čeľuste, ktorá sa objavila aj v lekárskej chirurgickej učebnici v 40.rokoch 19.storočia a ukazuje nešťastného pacienta, ktorého tvár je napoly rozobraná. Ďalší obrázok znázorňuje amputáciu ruky, ktorá viac pripomína bodnutie pri pouličnej bitke.
Pokroky v oblasti anestetík boli zaznamenané v 19.storočí s plynom oxidu dusného (rajský plyn), ktorý bol prvýkrát použitý na uspatie pacienta počas celej lekárskej procedúry v roku 1846.
Napriek tomu, že medicína nie je a ešte dlho nebude dokonalou, môžeme aspoň pokojne spávať s vedomím, že už nikdy nebudeme musieť podstúpiť žiadnu z tých hrozivých operácií, ktoré boli v minulosti úplne bežné.