opalovanie spalena koza
Zdroj: Vedelisteze.sk
Ľudské telo, Veda

Je potrebné, aby sme prepísali učebnice. Spáleniu kože zo Slnka sme rozumeli zle

Určite sa ti už neraz stalo, že si bol dlhšie na Slnku a to ťa spálilo. Vedci z Communication University of Copenhagen prišli s novými zisteniami, ktoré majú potenciál prepísať učebnice.

Pravdepodobne aj teba v škole učili, že spálenie od slnka bolo pripisované poškodzovaniu DNA spôsobenému UV žiarením. Nie je ale tomu celkom tak, hovoria výskumníci. Tomuto procesu sme doposiaľ rozumeli nesprávne.

„Spálenie poškodzuje DNA, čo vedie k smrti buniek a zápalu. To hovoria učebnice.“, hovoria vedci.

Vedci ale zistili, že nie DNA, ale RNA vedie k smrti buniek a zápalu buniek.

„V tejto štúdii sme boli prekvapení, keď sme zistili, že akútne účinky spálenia sú výsledkom poškodenia RNA, nie DNA“, hovorí Anna Constance.

Úloha RNA

RNA, hoci je menej trvácna ako DNA, zohráva kľúčovú úlohu pri spúšťaní obranných reakcií na UV žiarenie.

Vedci zistili, že RNA, konkrétne messenger RNA (mRNA), je prvou molekulou, ktorá reaguje na UV žiarenie. Poškodenie mRNA spúšťa reakciu v ribozómoch, čo sú proteínové komplexy zodpovedné za čítanie mRNA na tvorbu proteínov.

Táto reakcia sa nazýva ribotoxická stresová odpoveď a je riadená proteínom ZAK-alfa. Tento proteín slúži ako monitorovací systém buniek na detekciu poškodenia RNA.

V experimentoch vedci vystavili myši UV žiareniu a pozorovali reakcie kože, ako je zápal a smrť buniek. Keď však odstránili gén ZAK z buniek, tieto reakcie úplne zmizli. To znamená, že gén ZAK je zásadný pre spustenie zápalovej reakcie. Výskumníci uskutočnili experimenty nielen na myšiach, ale aj na ľudských kožných bunkách. Zistili, že mechanizmus poškodenia RNA a následnej zápalovej reakcie je rovnaký v oboch prípadoch. To naznačuje, že tento mechanizmus je univerzálny a aplikovateľný aj na ľudskú pokožku.

„Mnohé zápalové kožné ochorenia sa zhoršujú vystavením slnečnému žiareniu. Preto pochopenie toho, ako naša koža reaguje na bunkovej úrovni na UV poškodenie, otvára dvere k inovatívnym liečbam niektorých chronických kožných ochorení,“ hovorí spoluautor Dr. Franklin Zhong

Po poškodení RNA dochádza k aktivácii imunitných buniek, ktoré sú privolávané do miesta poškodenia. To spôsobuje zápal, ktorý sa prejavuje typickými príznakmi spálenia – začervenaním, podráždením a opuchom. Táto reakcia funguje ako „monitorovací systém“ buniek, ktorý registruje poškodenie RNA (a následne spúšťa zápal a imunitnú odpoveď).

Možno sa teraz pýtaš, prečo je toto zistenie dôležité. Tento objav mení chápanie obranných mechanizmov kože. RNA dokáže reagovať na UV poškodenie rýchlejšie a efektívnejšie ako DNA.

„Tieto nové poznatky prevracajú všetko naruby. Myslím, že väčšina ľudí si spája spálenie so škodami na DNA. Je to známa skutočnosť. Ale teraz musíme prepísať učebnice, a to ovplyvní budúci výskum vplyvu UV žiarenia na kožu,“ uzatvára Simon Bekker-Jensen.

Tento objav by mohol viesť k vývoju inovatívnych liečebných metód pre chronické zápalové kožné ochorenia.

Prihlás sa k odberu noviniek z Vedelisteze.sk cez Google správy

Mohlo by sa Vám tiež páčiť

facebook logo
Daj nám Like na Facebooku a získaj prístup k tým najzaujímavejším novinkám medzi prvými.