Možno ste to už počuli, že ráno, keď sa zobudíme, tak sme o niečo málo vyšší, ako je tomu večer, keď ideme spať. Je to ale pravda alebo mýtus? Hneď v úvode vám povieme, že tento fenomén je skutočný a nižšie si vysvetlíme, prečo k nemu dochádza.
Zas tá gravitácia
Na našu výšku vo veľkej miere vplýva gravitácia. S veľkou pravdepodobnosťou, ak by sme sa narodili na Marse, kde je len 40% pozemskej gravitácie, tak by sme vyrástli o niečo viac ako je tomu na Zemi. Môže za to evolúcia, no netrvalo by to jednu či dve generácie, ale možno aj stovky či tisíce rokov, kým by sme videli zásadný rozdiel v podobe desiatok centimetrov. Dôvodom je, že naše telá by sa prispôsobili novým podmienkam. Spolu so zmenou výšky, Marťania by mali pravdepodobne o niečo menej vyvinuté svalstvo a kostrové štruktúry. K tomuto by ale došlo s veľkou pravdepodobnosťou oveľa skôr a to už pri prvých generáciách. Bolo by to spôsobené tým, že by museli vynakladať oveľa menej energie na pohyb ako my na Zemi.
No neodbočujme moc od témy, hoci to čiastočne súvisí. Gravitácia na Zemi ovplyvňuje to, ako vysoký sa ráno budíme. A nemá to súvis ani s tým, že by sme cez deň fyzicky rástli. Môže za to úplne niečo iné. Pravdepodobne ste si všimli, že ráno nie sme o desiatky centimetrov vyšší ako večer, no určite by bolo zaujímavé, ak by ste ráno vyšli v nohaviciach a mikine a na obed by ste sa museli prezliecť, aby ste nevyzerali smiešne, že vám je oblečenie malé.
O koľko sme ráno vyšší v porovnaní s večerom?
V priemere môžeme byť po zobudení vyšší o 1 až 2, prípadne 3 centimetre vyšší. Je to veľmi individuálne a závisí to od stavby nášho tela. Rozdiel vo výške je ale prítomný u každého, hoci u niekoho je viac a niekoho menej viditeľný. No povedzme si, prečo sa to deje. Kľúčovú úlohu tu zohráva naša chrbtica, ktorá má 33 stavcov. Možno stále rozmýšľate, aký má chrbtica a gravitácia súvis s tým, ako vysoký sme. Je to spôsobené tým, že stavce sú oddelené medzistavcovými platničkami, ktoré majú za úlohu umožniť pohyb, flexiu, extenziu a rotáciu stĺpika. No tieto platničky, ako pôsobí na ne tlak počas dňa, tak sa mierne zmršťujú. Inými slovami, keď chodíme vzpriamene, tak gravitácia spôsobuje, že sa stlačia, čo spôsobuje ich stenčenie. Na druhej strane, keď sme v horizontálnom stave, teda keď spíme, tak sa tieto platničky regenerujú, kedy dochádza k ich uvoľneniu a miernemu „napučeniu“, čo spôsobuje, že sme ráno o niečo málo vyšší, ako je tomu večer.