V dnešnej dobe sa už vo väčšine domácnosti nachádza umývačka riadu. Je skvelým pomocníkom pri čistení tanierov, hrncov, misiek či príborov. Jej celý priestor využijeme najmä, keď sa nám nazbiera o niečo viac riadov, napríklad po oslave, návšteve alebo spoločnom obede.
Umývačka riadu totiž dokáže umyť viacero kusov riadu naraz, počas jedného umývania. Niekedy ale možno rozmýšľaš, či nie je rýchlejšie a lacnejšie umyť riady ručne, aj keď je ich o niečo viac.
Ručné umývanie riadu
Ak sa rozhodneš riady umývať ručne aj napriek tomu, že máš umývačku riadu, priprav sa na to, že ti to zaberie oveľa viac času. Pri ručné umývaní riadu sa na umývaní musíš aktívne podieľať, zatiaľ čo pri umývaní v umývačke riadu, ju len naložiť a pustíš. Samozrejme, riad neskôr treba vyložiť.
Počas tohto procesu spotrebuješ oveľa viac vody. Pri oplachovaní bežne znečistených riadov pod tečúcou vodou, môže spotreba vody dosiahnuť až 40 či 50 litrov vody na jedno umývanie rovnakého množstva riadu, ako sa zmestí do umývačky.
Túto potrebu môžeš znížiť tým, že si vodu napustíš do drezu alebo nádoby a v nej riady umyješ. Následne riady len opláchneš od peny pod tečúcou vodou. Tým ušetríš značnú časť spotrebovanej vody pri umývaní riadu. Druhým dychom treba povedať, že na takéto umývanie riadu potrebuješ oveľa viac priestoru.
Keď ideš riady umývať ručne, musíš si uvedomiť, že na správne umytie riadov od jedál potrebuješ teplú vodu. Na ohrev vody na umývanie riadu sa spotrebuje energia. Ak vodu ohrievaš bojlerom alebo plynovým kotlom, ohrev môže byť nákladnejší. Možno pracuješ s myšlienkou, že riady môžeš umyť pod studenou vodou, avšak to nezaručí ich poriadne odmastenie a vydezinfikovanie.
S tým súvisí aj potreba pravidelne vymieňať špongie, ktoré sú živnou pôdou pre baktérie. hubky, utierky a saponáty sú ďalšími výdavkami, na ktoré musíš brať ohľad pri ručnom umývaní riadu.
Umývanie v umývačke riade
Umývanie riadu v umývačke je jednoznačne výhodnejšie ako ručné umývanie, ak ide o viac ako len jeden kus príboru a taniera. Už len pri množstve spotreby vody hovoríme o veľkom rozdiely oproti ručnému umývaniu. Umývačka riadu spotrebuje štandardne len 6 až 12 litrov vody, čo je najmenej 5-krát menej ako spotrebuješ bežne pri umývaní riadu ručne.
Spotreba energie potrebná na ohrev vody a fungovanie umývačky je tiež nižšia ako spotreba energie na ohrev vody pri ručnom umývaní. Úspora energií pri umývaní v umývačke je podmienená najmä úspornými eko programami. Na druhej strane, tieto programy môžu byť časovo dlhšie, čo niektorých užívateľov odrádza.
Aj keď je umývanie v umývačke úspornejšie, aj tak sa v nej využíva vyššia teplota (obvykle okolo 55-70 °C) v porovnaní s tou, akú používaš pri ručnom umývaní. Táto vyššia teplota zabezpečí lepšie vydezinfikovanie riadu a zabije baktérie, ktoré sa na ňom nachádzajú.
Len pre porovnanie, v kuchynskom dreze je teplota vody zväčša okolo 40–50 °C, pretože teplejšiu vodu by si na ruky už nezniesol, ak by si nemal rukavice.
Aby sme nehovorili len o výhodách umývačky riadu, je samozrejmé, že aj do nej musíš investovať. Počiatočná investícia do umývačky je vyššia. Ďalšie náklady sú spojené s nákupom čistiacich práškov, oplachovača a soli na zmäkčenie vody. Ďalšou nevýhodou je, že niektoré pomôcky ako napríklad tie z dreva, by si nemal vkladať do umývačky, lebo ich môžeš zničiť.
Celkovo je však umývačka riadu ekonomickejším a efektívnejším spôsobom umývania riadu, najmä vo väčších rodinách.