obrázok chýba
Zdroj: Vedelisteze.sk
Nezaradené

Jedlé lyžičky? Skvelý nápad ako obmedziť tony odpadu

S nápadom, ako obmedziť tony vyhodených plastových príborov prišiel indický vedec a podnikateľ Narayana Peesapaty, ktorý v juhovýchodnej Indii pred šiestimi rokmi založil firmu Bakeys.

Namiesto toho, aby plastové príbory skončili v koši, s chuťou sa môžete do svojej lyžice zahryznúť alebo si ju môžete pokojne vychutnať ako dezert. Môže byť sladká alebo s príchuťou zázvoru, zeleru, rasce, cesnaku či mäty.

poppy-seed-edible-spoons
img: appetizersusa.com

Obrovské množstvo plastového odpadu končí v Indii na skládkach a znečisťuje prírodu. Peesapaty preto hľadal spôsob, ako zamedziť vzniku aspoň časti odpadkov z jednorázových príborov.

Firma začala s masovou výrobou jedlých lyžičiek vyrobených z ciroku, resp. z cirokovej múky. Každý rok Bakeys v Indii vyrobí a predá 1,5 milióna jedlých lyžičiek vyrobených z tejto múky, ktoré sú bez lepku, bez tuku a bez pridaných chemických látok. Sú odolné podobne ako bežné príbory, nasiaknu iba, keď sa nechajú ležať v extrémne horúcej tekutine dlhšie ako 10 minút.

Cirok je obilnina, ktorá rastie hlavne v Indii, Nigérii a Sudáne. Známa je predovšetkým svojou nenáročnosťou: môže rásť na 95% obrábateľnej pôdy. Pri pestovaní ciroku sa odvádza z pôdy oveľa menej vody než napr. u ryže alebo kukurice.

yourstory-Bakeys
img: social.yourstory.com

„Pri množstve energie, ktorá sa vynaloží na výrobu 1 plastového príboru, vyrobíme 100 lyžíc z cirokovej múky. Máme veľmi malú spotrebu vody, na výrobu jednej lyžice menej ako 2% váhy lyžičky. To zároveň udržuje naše jedlé riady veľmi dlho čerstvé, vydržia až dva roky bez toho, aby stratili na chrumkavosti, „tvrdia zástupcovia Bakeys.

797342923

img indianxp.com

Bakeys rozbehla svoju kampaň na Kickstarteri, aby rozšírili svoju výrobu. Chcú nakúpiť ďalšie formy na viac druhov riadu, napr. na čínske paličky, vidličky alebo tégliky. Takisto chcú svoju výrobu viac zautomatizovať, aby sa zrýchlila a zlacnela.

V súčasnosti existuje náhrada za plast a tou sú biologicky rozložiteľné materiály, napr. z kukuričného škrobu. Ľudia z Bakeys však tvrdia, že veľká časť tohto riadu končí rovnako na skládkach, kde zostáva veľmi dlhú dobu, pretože tieto materiály potrebujú vysoké teploty a špeciálne podmienky na to, aby sa mohli začať rozkladať.

Cdp__xxW8AA2Vwi
img: twitter.com

„Našim cieľom je poskytnúť alternatívu za bežné riady na viac použití. Naše lyžičky sú veľmi chutné. Keď sa nezjedia, rozložia sa v akomkoľvek vonkajšom prostredí, napr. v bežných podmienkach v prírode do 10 dní. Alebo ich môžu zjesť zvieratá, ktorým pripomínajú piškóty, „tvrdí Bakeys.

V súčasnosti sa len v Spojených štátoch amerických spotrebuje ročne 40 miliárd kusov plastového riadu. Celosvetovo je toto číslo šestnásťkrát vyššie. Prevažná väčšina tohto riadu sa použije len raz a potom sa vyhodí. Je preto naozaj potrebné, aby podobné projekty dostali šancu na trhu!

.src

Prihlás sa k odberu noviniek z Vedelisteze.sk cez Google správy

Mohlo by sa Vám tiež páčiť

facebook logo
Daj nám Like na Facebooku a získaj prístup k tým najzaujímavejším novinkám medzi prvými.