obrázok chýba
Zdroj: Vedelisteze.sk
Nezaradené

Keď uvidíte toto krásne stvorenie, utečte!

Svojím neobyčajným vzhľadom priťahuje zvedavé pohľady návštevníkov pláží. Medúza mechúrová, Physalia physalis, však nie je tak úplne medúza a už vôbec nejde len o jedno zviera.

Tento polypovec je tvorený hneď zo štyroch jedincov, ktoré spĺňajú určité funkcie. Takto špeciálne utvorené spolunažívanie nesie latinský názov Siphonophora. Názor vedcov na to, či ide pri takomto spolunažívaní o jedno zviera alebo kolóniu polypov sa čas-od-času mení. Jednotlivé časti spĺňajú rôzne úlohy, ktorými sa dopĺňajú, no dokážu fungovať aj jednotlivo. Príkladom je pneumatofór, vzdušný vak, ktorý udržuje celý organizmus nad hladinou. Dĺžka „chápadiel“ dosahuje priemerne 10 m, vo výnimočných prípadoch 30-50 m.

portuguese-man-of-warimg:thetimesgazette.com

Anglický názov tejto medúzy „Portuguese man o‘ war„, vychádza z podobnosti vzdušného vaku s plachetnicou. Man of War je názov odvodený z Portugalska pre vojnovú loď, resp. galeónu využívanú v 16.-18. st.

img:upload.wikimedia.org

Medúza mechúrová je zodpovedná ročne za 10 tis. popŕhlení na austrálskych plážach. Popŕhlenie spôsobuje veľmi silné bolesti, ktoré môžu trvať približne 1-3 hodiny. Spôsobuje i závažné alergické reakcie, kedy je najlepšie vyhľadať lekársku pomoc. Táto krásavica je však nebezpečná i po svojej smrti. A nie len ona, ale i jej jednotlivé časti vyvrhnuté z mora. Jed v nej ostáva niekoľko hodín až dní po smrti. Rizikovou skupinou sú ľudia trpiaci srdcovo-cievnymi chorobami. Sú zaznamenané prípady, kedy popŕhlenie končilo smrťou.

portuguese_man_of_war_sting2img:4.bp.blogspot.com

portugueseimg:oceanservice.noaa.gov

55d6fe47c46188f3648b458dimg:arb.rt.com

.src

Prihlás sa k odberu noviniek z Vedelisteze.sk cez Google správy

Mohlo by sa Vám tiež páčiť

facebook logo
Daj nám Like na Facebooku a získaj prístup k tým najzaujímavejším novinkám medzi prvými.