kedy sa ludia zacali obliekat.jpg
Zdroj: Vedelisteze.sk, DALL·E (ChatGPT)
História, Ľudské telo, Zaujímavosti

Kedy sa začali prví predkovia dnešných ľudí obliekať a prečo?

Šaty sú dnes súčasťou nášho každodenného života. Automaticky ako vstaneme, umyjeme sa, tak si ich oblečieme a vydáme sa do práce alebo školy. No nebolo tomu tak vždy. V minulosti a to aj moderní ľudia šaty nenosili. Otázkou ale je, kedy nastal zlom, že sme sa začali obliekať a hlavne prečo. Na túto tému prináša odpoveď nedávna práca vedcov.

Kedy sme sa začali obliekať?

Výskum vedcov z Floridského múzea prírodných vied na Univerzite na Floride hľadal odpoveď na túto otázku, kedy ľudia začali nosiť odevy. Za týmto účelom hlavný vedec štúdie David Reed, zástupca kurátora cicavcov v danom múzeu, skúmal vši na moderných ľuďoch, aby lepšie pochopil evolúciu človeka a migračné vzory.

„Chceli sme nájsť metódu, ako presne určiť, kedy ľudia mohli prvýkrát nosiť oblečenie,“ povedal Reed. „Pretože sú tak dobre prispôsobené oblečeniu, vieme, že telové vši alebo odevné vši takmer určite neexistovali, kým sa u ľudí neobjavil odev.“, dopĺňa. „Keďže odevné vši sa vyvinuli z predkov vši, keď si ľudia osvojili odev, datovanie výskytu vši na odeve môže poskytnúť konkrétnejšie odhady pôvodu používania odevov.“, dopĺňajú výskumníci v publikovanej práci.

Vedci zistili, že moderní ľudia začali nosiť oblečenie približne pred 70 000 rokmi pred migráciou do chladnejších podnebí a vyšších zemepisných šírok, ktorá sa začala asi pred 100 000 rokmi. Tento záver je výsledkom päťročnej štúdie, ktorá používala DNA sekvenovanie na stanovenie doby, kedy sa odevné vši začali geneticky odlišovať od ľudských vší.

Tento dátum by bol pomocou archeologických údajov takmer nemožné určiť, pretože skoré oblečenie by sa v archeologických lokalitách nezachovalo.

Štúdia tiež naznačuje, že ľudia začali nosiť oblečenie dlho po tom, čo stratili telové ochlpenie, čo výskum genetiky kožného sfarbenia určuje na približne 1 milión rokov dozadu. To znamená, že ľudia strávili značné množstvo času bez telesného ochlpenia a bez oblečenia.

„Je to zaujímavé zistenie, že ľudia boli schopní prežiť v Afrike státisíce rokov bez oblečenia a bez ochlpenia na tele, a že až keď mali oblečenie, moderní ľudia sa potom sťahovali z Afriky do iných častí sveta. Povedal Reed.

Vedci skúmali vši, pretože na rozdiel od väčšiny parazitov sú uviaznuté na línii hostiteľov po dlhé evolučné obdobia. Tento vzťah umožňuje vedcom zistiť evolučné zmeny v hostiteľovi na základe zmien v parazitovi. Aplikovanie jedinečných dátových sád z vší na evolúciu človeka sa rozvinulo len v posledných 20 rokoch a poskytuje informácie, ktoré by mohli byť využité v medicíne, evolučnej biológii, ekológii alebo v mnohých iných oblastiach.

Reed spomenul, že štúdia o odevných všiach z roku 2003, ktorú viedol genetik Mark Stoneking z Max Planckovho inštitútu v Lipsku, odhadla, že ľudia začali nosiť oblečenie približne pred 107 000 rokmi. Avšak výskum UF obsahuje nové údaje a metódy výpočtu, ktoré sú lepšie prispôsobené na túto otázku.

Prihlás sa k odberu noviniek z Vedelisteze.sk cez Google správy

Mohlo by sa Vám tiež páčiť

facebook logo
Daj nám Like na Facebooku a získaj prístup k tým najzaujímavejším novinkám medzi prvými.