obrázok chýba
Zdroj: Vedelisteze.sk
Nezaradené

Kedysi sa im hovorilo domov: 17 miest v ktorých už ľudia nežijú

Na opustených miestach  toho nie je veľa strašidelného, ale pri pohľade na tieto, kedysi dávno zaľudnené mestá, dnes behá mráz po chrbte.

Nemocnice, továrne, dokonca celé mestá. Každé z nich  kedysi predstavovalo nádeje a sny ľudí, ktorí ich postavili, obývali a hovorili im domov. Teraz sú to len prázdne, pomaly sa rozpadávajúce škrupiny .

Tu by ste sa asi sami po zotmení nechceli prechádzať. Predstavujeme vám 17 strašidelných opustených miest po celom svete!

1

Pripyat, Ukrajina

Pripyat
img: via honeymustard9.wordpress.com

Nachádza sa na severe Ukrajiny. Toto mesto pre takmer 50.000 ľudí je teraz úplne opustené. Možno vám názov „Pripyat“ nič nehovorí, ale „Černobyľ“ s najväčšou pravdepodobnosťou, áno. Práve výbuch v Černobyle spôsobil, že mesto je dnes opustené aj napriek tomu, že úroveň radiácie klesla a väčšina oblasti je považovaná za bezpečnú.

2

Hašima, Japonsko

hašima
img: via flickr.com

Tiež známy ako „Bojová loď ostrova“ a nedávno premenovaný na „Ostrov duchov“. Tento izolovaný ostrov, deväť míľ od pobrežia Japonska, bol obývaný viac ako 5000 ľuďmi. Ostrov bol centrom pre ťažbu uhlia, ale keď ropa nahradila uhlie v japonskej ekonomike, masívne bytové bloky ostali opustené.

3

Sanzhi UFO Domy, Taiwan

Sanzhi1
img: via abandonedography.com

Pôvodne boli predstavené ako rekreačná obec pre americký vojenský personál mimo službu z celej východnej Ázie. Zdroj financovania pre tento projekt však čoskoro vyschol a tajomná séria úmrtí a samovrážd ku ktorým došlo v týchto priestoroch, im na povesti nepridali.

4

Holy Land USA, Connecticut

Holy-Land-USA
img: connecticuthistory.org

Tento  zábavný park s biblickými výjavmi z Jeruzalema a Betlehema kedysi prilákal desiatky tisíc návštevníkov každý rok. Majiteľ John Greco často vítal hostí osobne a hovoril o náboženských pohľadoch, ktoré inšpirovali stavbu parku. Avšak, v roku 1980 zomrel. Od vtedy bolo niekoľko pokusov o rekonštrukciu, posledný v roku 2013.

5

Varosha, Cyprus

varosha1
img: via sometimes-interesting.com

Kedysi jeden z najväčších svetových luxusných rezortov, Mediterranean Beach, je teraz, ako výsledok tureckej invázie Cypru z roku 1974 úplne opustený. Turecko stále zaberá časti ostrova a naďalej drží mesto Varosha ako akýsi tromf pri vyjednávaní s cyperskou vládou. Avšak, s každým rokom sa mesto stáva menej a menej zaujímavým pre cyperských ľudí. Väčšina budov, najmä veľké prímorské výškové budovy, sa už dávno rozpadli a nie je možné ich obnoviť.

6

San Juan Parangaricutiro, Mexiko

San-Juan-Parangaricutiro
img: via gq.com.mx

Z malej mexickej dediny  dnes stojí v južnom Mexiku už len kostol. Zvyšok bol zničený sopečnou erupciou v roku 1943.  Kostol sám o sebe nie je až tak strašidelný. Keď však pomyslìte na to, že domy, obchody a všetko čo bolo v mestečku, sú pochované hlboko pod skalou, pod vašimi nohami, budete sa cítiť celkom iste nepríjemne. Ak sa však pokúsite na to nemyslieť, je to vlastne celkom pôvabné miesto na návštevu.

7

Centralia, Pennsylvania

centralia-700x525
img: via thefunambulist.net

Kedysi prosperujúce banícke mesto s takmer 3000 obyvateľmi v súčasnosti obýva  len sedem ľudí. Prečo? Od roku 1962 totiž pod mestom horia uhoľné ložiská, čo si vyžiadalo vysťahovanie väčšiny obyvateľstva. Odhaduje sa, že podzemný oheň bude horieť najmenej ďalších 250 rokov.

8

Lehigh Acres, Florida

lehigh-acres-700x525
img: via huffingtonpost.com

Ide o moderný príbeh, ktorý toto miesto robí v istom zmysle, ešte desivejším. Dôsledkom  niektorých podvodných realitných obchodov v polovici 20. storočia bola výstavba obrovskej rozlohy obytných štvrtí. Keď však nastal finančný kolaps, nemal sa kto do nových domov nasťahovať. Od tej doby je veľký počet domov opustený alebo jednoducho nie sú dostavané.

9

Michigan Central Station, Michigan

Michigan-Central-Station
img: via:motorcitydisneyxd.wikia.com

Detroit má viac budov, ktoré by sme mohli zaradiť do nášho zoznamu, ale táto je jedna z naj. Budova v klasickom štýle Beaux-Arts bola kedysi najvyššou železničnou stanicou na svete. Zatvorili ju v roku 1988. Od tej doby sa budova, ktorá kedysi pôsobila ako brána k najväčšiemu americkému priemyselnému  mestu, stala predmetom nespočetných plánov na rekonštrukciu, z ktorých sa ale žiadny neuskutočnil.

10

Six Flags New Orleans, Louisiana

Six-Flags-New-Orleans
img: via commons.wikimedia.org

Bol otvorený ako Jazzland v roku 2000 a v roku 2003 sa premenoval na Six Flags New Orleans. Plány  na rozvoj tohto tematického parku boli však zmarené hurikánom Katrina v roku 2005. V nasledujúcich rokoch bol park odkúpený mestom New Orleans, ale opravy sa zatiaľ nezačali. Park zostal viacmenej v stave, v akom ho zanechal katastrofálny živel. Počas niekoľkých  rokov bol  využitý aspoň ako kulisy pre veľké hollywoodske filmy.

11

Danvers štátny blázinec, Massachusetts

Danvers-State
img: via kickassfacts.com

Bol zriadený na vidieku v Massachusetts v roku 1878. Toto psychiatrické zariadenie je často opisované ako miesto zrodu pre-frontálnej lobotómie. Danvers bol pôvodne navrhnutý  pre asi 500 pacientov, ale čoskoro tu v podmienkach extrémneho preľudnenia žilo cez 2,000 pacientov, vrátane niektorých trvalo žijúcich v suteréne. Mnoho budov v areáli bolo spojených sériou podzemných tunelov. V roku 1992 bola budova opustená, keďže už bola v havarijnom stave. Dnes je obnovená a prestavaná na komplex luxusných bytov.

12

Poveglia Island, Italy

Poveglia-Island
img: via whatthehellnews.com

Tento malý ostrov sa nachádza v severnim Taliansku blízko Benátok,  a je často považovaný za najstrašidelnejší ostrov. Od roku 1700 bol ostrov Poveglia využívaný ako zadržiavacia stanica pre chorých, čo malo za následok vznik „morových jám“, voľných masových hrobov pre tých, ktorí zomreli na ostrove. Odhaduje sa, že sú tu pozostatky viac ako 100.000 ľudí. Navyše, medzi rokmi 1920 a 1960, tu sídlil  ústav pre choromyseľných. Povesť hovorí, že lekári tu kruto experimentovali na svojich pacientoch… ako keby príbeh ostrova nebol už dosť strašidelný.

13

St. Nicholas, Drtička uhlia, Pennsylvania

St-Nicholas-Coal-Breaker
img: via artofabandonment.com

Kedysi najväčšie a najproduktívnejšie zariadenie na lámanie uhlia na svete. Táto masívna budova je opustená od začiatku roka 1970, kedy bola nahradená modernejším zariadením vzdialeným len pár kilometrov. V súčasnosti je zaujímavá už len pre odvážlivcov zvedavých na túto strašidelnú a opustenú stavbu.

14

Staten Island Boat Graveyard, New York

Staten-Island-Boat-Graveyard
img: via creepyabandonedplaces.tumblr.com

Zaujímalo vás niekedy, kde končia lode odsúdené na smrť? No … ani nás nie, ale zistili sme to. Vyzerá to tak, že Staten Island je miesto, kde končia opustené lode z New Yorku. Toto miesto je obklopené močiarmi a veľmi ťažko prístupné po zemi, a asi aj preto sa stalo citorínom pre dožívajúce  lode.

15

Katoli World, Taiwan

Katoli-World
img: via marjetaistrefi.wordpress.com

Na to, že j Taiwan je taký malý ostrovček, má rozhodne viac strašidelných a opustených miest ako je zvykom. Toto, je už druhé taiwanské miesto na našom zozname a bolo kedysi populárnym zábavným parkom. Ale masívne zemetrasenie v septembri 1999 spôsobilo nenapraviteľné škody a museli ho zavrieť. Dnes už len hrdzavé pozostatky Katoli World pripomínajú jeho slávu. Pokiaľ je nám známe, neexistujú žiadne plány na jeho obnovu.

16

Craco, Italy

Craco-Italy
img: via marjetaistrefi.wordpress.com

Keď hovoríme o meste Craco ako o prekliatom meste,asi nie sme ďaleko od pravdy.Už od roku 540 ho sužovali epidémie, zahraničná okupácia a suchá. Všetko tu išlo od zlého k horšiemu, až sa na začiatku 20. storočia veľká časť obyvateľov mesta rozhodla skúsiť svoje šťastie v Severnej Amerike. Tí, ktorí tu ostali, čelili viacerým problémom: zosuv pôdy v roku 1963, povodeň v roku 1972, a nakoniec zemetrasenie v roku 1980, ktoré spôsobilo, že sa toto starobylé mesto stalo definitívne  opusteným.

17

Kadykchan, Russia

Kadykchan
img: via therichest.com

Posledným v našom zozname je Kadykčan v Rusku. Akonáhle toto mesto, ktoré bolo domovom pre 12.000 ľudí, stratilo štátne dotácie po rozpade Sovietskeho zväzu, prestalo byť toto uholné banícke mesto rentabilné. Nepridal mu ani rad banských úmrtí, čo  spôsobilo, že ruská vláda začala s premiestňovaním obyvateľov v polovici 90-tych rokov. Tento proces bol oficiálne ukončený v roku 2010, ale „neoficiálne“ správy hovoria, že tam ešte stále, verte alebo nie, býva zopár  ľudí, ktorí odmietajú odísť. Takže je otázne, či je Kadykčan  opustený, alebo nie.

.src

Prihlás sa k odberu noviniek z Vedelisteze.sk cez Google správy

Mohlo by sa Vám tiež páčiť

facebook logo
Daj nám Like na Facebooku a získaj prístup k tým najzaujímavejším novinkám medzi prvými.