Kompostovanie ľudských ostatkov je známe aj ako prirodzená organická redukcia. Ide o umiestňovanie mŕtveho tela do opakovane použiteľnej nádoby s biologicky odbúrateľnými materiálmi, ktoré podporujú premenu ostatkov na pôdu bohatú na živiny.
Kalifornia nedávno podpísala zákon o ľudskom kompostovaní, ktorý vstúpi do platnosti v roku 2027. Washington sa stal vôbec prvým štátom, ktorý legalizoval ľudské kompostovanie ešte v roku 2019, následne takýto zákon prijali štáty Oregon, Colorado a Vermont, uvádza portál CNN.com.
Ako si taký proces kompostovania ľudského tela možno predstaviť?
Je dôležité, aby kompost dostával dostatok kyslíka, aby nevypúšťal metán, ktorý je škodlivý skleníkový plyn. Ak sa kompostovanie vykoná správne, má určitý prínos pre životné prostredie. Zástancovia tohto procesu veria, že kompostovanie môže spomaliť klimatickú krízu spôsobenú spaľovaním fosílnych palív, ktoré produkujú emisie skleníkových plynov otepľujúcich našu planétu, ako sú oxid uhličitý a metán.
Podľa publikácie s názvom Chemical & Engineering News od Americkej chemickej spoločnosti kremácie spotrebúvajú veľké množstvo paliva. Spopolnenie jedného ľudského tela uvoľňuje do ovzdušia odhadom takmer 190 kg oxidu uhličitého, čo je porovnateľné s jazdou v aute o rýchlosti 756 km za hodinu.
Podľa organizácie Green Burial Council Inc., ktorá dohliada na certifikačné normy pre cintoríny, pohrebné ústavy a poskytovateľov produktov zaoberajúcich sa udržateľnými pohrebnými praktikami, kremácie v Spojených štátoch predstavujú až 789 miliónov kilogramov emisií oxidu uhličitého za rok.
„Ľudské kompostovanie využíva oveľa menej energie ako kremácia, ktorá využíva fosílny plyn na vytvorenie tepla s teplotou viac ako 760 ℃,“ povedala Katrina Spade, zakladateľka a generálna riaditeľka spoločnosti Recompose, ktorá je licencovaným zeleným pohrebným ústavom v Seattli. „Keď ľudské kompostovanie premieňa organický materiál našich tiel, uhlík sa sekvestruje aj vo vytvorenej pôde. Namiesto toho, aby sa uhlíková hmota obsiahnutá v každom tele uvoľnila ako plynný oxid uhličitý výfukovými plynmi počas kremácie, vráti sa do zeme,“ dodala.
Samotný proces kompostovania tela prebieha v oceľovom valci, ktorý je 2,4 metra dlhý a 1,2 metra vysoký. Telo je uložené v nádobe na lôžku vytvorenom z drevených štiepok slamy či lucerny.
„Ľudské kompostovanie vytvára prostredie, v ktorom sa darí prospešným mikróbom so špecifickým obsahom vlhkosti a pomerom uhlíkových a dusíkových materiálov,“ povedala Spade.
Počas 30 dní sa všetko vo vnútri valca prirodzene rozloží. Jedno telo vytvorí 0,76 kubického metra látky pridanej do pôdy na zlepšenie jej textúry alebo kondície. Následne môže byť venovaná na projekty ochrany prírody alebo môže byť určité množstvo hmoty vrátené rodine a blízkym. Ľudské kompostovanie by tiež pomohlo k ochrane pracovníkov pohrebných ústavov pred vystavením vysokým hladinám formaldehydu, o ktorom sa zistilo, že spôsobuje myeloidnú leukémiu a zriedkavé druhy rakoviny.
Nie každé telo je na kompostovanie vhodné
Spoločnosť Recompose od svojho otvorenia, čo bolo takmer pred dvoma rokmi, vykonala kompostovanie už viac ako 200 tiel a viac ako 1 100 ľudí so záujmom o kompostovanie svojho tela sa prihlásilo na zoznam tejto spoločnosti.
„Od našich klientov počujeme, že vedomie, že ich telo alebo telo ich milovanej osoby sa bude môcť vrátiť do zeme, je hlboko upokojujúce,“ povedal Spade.
Nie každé telo je však na kompostovanie vhodné. Prirodzená organická redukcia síce ničí väčšinu škodlivých patogénov, no existujú zriedkavé choroby, ktoré žiaľ zosnulého pripravia o možnosť kompostovania. Ide o choroby ako tuberkulóza či choroby spôsobené abnormálnymi prenosnými patogény, ktoré môžu spôsobiť abnormálne skladanie určitých mozgových buniek.