modre oci
Nezaradené

Korálové útesy a modro-zelená lagúna. Pozrite si krásy Francúzskej Polynézie

Mataiva je koralový atol v súostroví Tuamoto, v Francúzskej Polynézii. Mataiva sa nachádza asi 311 km severne od Tahiti. Ostrov, ktorý pripomína prsteň je okrajom čiastočne ponorený do sopečného kužeľa, ktorý klesol pod morskú hladinu. Postupom času sa vytvorili koralové útesy okolo kužeľa.

mataiva-atoll-76

img: via panoramio.com

Významným rysom tohto ostrova je sieť hrebeňov, ktoré sú sfarbené na bielo na satelitných fotkách. Tieto oblúky sú erodované koralové útesy, ktoré sa premenili na skalnaté útesy asi 50-300 m široké. Hrebene sú ponorené asi meter pod vodnou hladinou. Rozdielna hĺbka týchto útesov v kombinácii s čistou vodou dáva lagúne modro-zelený vzhľad pri pohľade zhora.

Mataiva je ale riedko osídlená. Jeho jediná dedina Pahua sa nachádza na úzkom spoji, kde sa zlieva more s lagúnou. Priechod na Pahue je 110 metrov dlhý, ale len niekoľko desiatok centimetrov hlboký a nie je splavný. Betónová hrádza, ktorá spája dve polovice obce, je najdlhším mostom vo Francúzskej Polynézii. Okrem spoja, existuje viacero úzkych priechodov pozdĺž južnej časti útesov.

mataiva-atoll-62

img: via www.tahitiheritage.pf

mataiva-atoll-52

img: via www.tahitiheritage.pf

Mataiva obsahuje bohaté fosfátové náleziská, ale miestne obyvateľstvo a ochranári ekosystémov ho úspešne držia v dostatočnej vzdialenosti od baníkov. Využitie fosfátu z obdobných zdrojov na Naure, ostrov v Mikronézii, zanechal ostrov v troskách a stal sa neobývateľným. Obyvatelia Mataivy si neželajú, aby ich stretol takýto osud, a živia sa turizmom a pestovaním vanilky.

mataiva-atoll-22

img: via panoramio.com

mataiva-atoll-12

img: via panoramio.com

.src

Novší príspevok Predchádzajúci príspevok

Mohlo by sa Vám tiež páčiť