modre oci
Nezaradené

Kostarika spravila obrovský míľnik. 75 dní fungovala iba na obnoviteľné zdroje energie.

Celkom 75 dní nemusela Kostarika použiť fosílne palivá na výrobu energií. Od začiatku januára do polovice marca tohto roka krajina Strednej Ameriky využívala len obnoviteľné zdroje.

K doterajšiemu rekordu pomohli silné dažde, v dôsledku ktorých pracovali vodné elektrárne naplno. Na výrobe elektriny sa podieľala biomasa a tiež geotermálna, veterná a slnečná energia.

Rok 2015 patrí k najviac ohľaduplným k životnému prostrediu vôbec,“ stojí v oficiálnej správe. Maximálne využitie obnoviteľných zdrojov viedlo k zníženiu cien za elektrinu o 12 percent. Tamojšie úrady očakávajú, že cena bude ďalej klesať aj v druhom štvrťroku.

Na zelenú energetiku sa Kostarika zameriava dlhodobo. Už v roku 2009 krajina oznámila svoj ambiciózny cieľ byť absolútne nezávislá na uhlí do roku 2021. Podľa aktuálnych štatistík energetického mixu je Kostarika veľmi blízko k svojmu veľkému cieľu. Obnoviteľné zdroje sa na produkcii elektriny podieľajú z 88 percent. Z toho väčšinu elektriny vyrábajú vodné elektrárne – 68 percent. Geotermálne elektrárne poskytujú asi 15 percent, veterná energia zhruba päť percent. Zvyšný podiel pripadá na fotovoltaiku a spracovávanie biomasy.

.src
Novší príspevok Predchádzajúci príspevok

Mohlo by sa Vám tiež páčiť